Instytut Nauk o Bezpieczeństwie
ul. Nowy Świat 4, Collegium Novum, pokój 207
e-mail: inb@uniwersytetkaliski.edu.pl
Dyrektor - prof. dr hab. inż. Jarosław Wołejszo
e-mail: j.wolejszo@uniwersytetkaliski.edu.pl
Z-ca Dyrektora - prof. dr hab. inż. Jan Posobiec
e-mail: j.posobiec@uniwersytetkaliski.edu.pl
Sekretariat
mgr Karolina Glapińska
st. spec. ds. administracyjnych - k.glapinska@uniwersytetkaliski.edu.pl
Telefon: 62 76 79 526
Zakłady
Zakład Teorii Walki
Kierownik dr hab. inż. Konrad MALASIEWICZ, prof. Uniwersytetu Kaliskiego
k.malasiewicz@uniwersytetkaliski.edu.pl
- dr hab. Marek Kubiński, prof. Uniwersytetu Kaliskiego
- dr hab. inż. Krystian Frącik, prof. Uniwersytetu Kaliskiego
- dr Sławomir Wronka
- dr Zuzanna Przyłuska
- mgr Kamil Przyłuski
Zakład Zarządzania Kryzysowego
Kierownik dr hab. inż. Tomasz RUBAJ, prof. Uniwersytetu Kaliskiego
t.rubaj@uniwersytetkaliski.edu.pl
- dr Norbert Prusiński
- dr Paweł Kamiński
- dr Wiesław Jaszczur
- dr Wojciech Winkler
- dr Zofia Marciniak
Zakład Edukacji dla Bezpieczeństwa
Kierownik dr hab. inż. Waldemar Scheffss, prof. Uniwersytetu Kaliskiego
w.scheffss@uniwersytetkaliski.edu.pl
- prof. dr hab. Piotr Dela
- dr hab. Ireneusz T. Dziubek, prof. Uniwersytetu Kaliskiego
- dr Bogumiła Pawlaczyk
- dr Roman Kaszubowski
- dr Monika Majchrzak
Zakres działania Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie
Instytut Nauk o Bezpieczeństwie jest jednostką organizacyjną Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego bezpośrednio podległą pod Rektora i Prorektora do spraw nauki. Całokształtem działalności Instytutu kieruje dyrektor. Instytut jest ośrodkiem badawczym w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie. Uczestniczy w kształtowaniu bezpieczeństwa i obronności państwa, zespalając w swej działalności kształcenie i wychowywanie oraz prowadzenie badań naukowych, służących przede wszystkim bezpieczeństwu w wymiarze narodowym i międzynarodowym a także obronności państwa. W realizacji swych zadań badawczych Instytut współpracuje z krajowymi uczelniami i placówkami naukowymi oraz dowództwami i jednostkami wojskami MON, a także organami administracji państwowej, samorządowej i innymi instytucjami systemu bezpieczeństwa państwa. Instytut współpracuje z instytucjami badawczymi i przemysłem obronnym a także ze swoimi odpowiednikami w uczelniach innych krajów.
Misją Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie jest prowadzenie badań naukowych i rozwijanie nauk o bezpieczeństwie oraz przygotowanie wysoko wykwalifikowanych kadr cywilnych dla potrzeb sił zbrojnych i systemu bezpieczeństwa państwa. Prowadząc badania naukowe, Instytut korzysta z najnowszych osiągnięć nauki i techniki, kształcąc studentów na potrzeby sił zbrojnych i administracji publicznej w skutecznym dowodzeniu i zarządzaniu w warunkach pokoju kryzysu i wojny. Wydział prowadzi również działalność ekspercką w przedmiotowych obszarach.
Społeczność Instytutu dba o wysoki poziom kształcenia, wiarygodność słowa mówionego i pisanego oraz przestrzeganie zasad etyki. Patriotyzm i poszanowanie tradycji są wyznacznikami najnowszych wartości i zachowań jej członków. Swoją misję Instytut realizuje poprzez spełnianie funkcji:
- dydaktyczna, która obejmuje przygotowanie absolwentów do pełnienia funkcji kierowniczych w instytucjach zajmujących się problematyką bezpieczeństwa międzynarodowego i narodowego. Kształcenie doktorantów w szkole doktorskiej Uczelni lub seminarium doktoranckich;
- badawczej, która obejmuje: badania w zakresie nauk społecznych i dyscyplinie: nauki o bezpieczeństwie oraz nauk pokrewnych;
- promocyjnej, która obejmuje popularyzacje wiedzy i dorobku Instytutu, poprzez podejmowanie przedsięwzięć naukowych i dydaktycznych, w tym: wymianę doświadczeń, wykłady i informacje, udział w pracach badawczych, publikacje w czasopismach i periodykach naukowych oraz współpracę z instytucjami i ośrodkami badawczo-dydaktycznymi w kraju i za granicą.
Do podstawowych zadań Instytutu w obszarze badawczym należy:
- organizowanie i prowadzenie badań w dyscyplinach nauki o bezpieczeństwie oraz rozwijanie teoretycznych podstaw funkcjonowania systemu bezpieczeństwa państwa w tym sił zbrojnych;
- projektowanie struktur dowództw i wojsk oraz sposobów ich działania w operacjach;
- rozwój zautomatyzowanych systemów kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi;
- projektowanie zautomatyzowanych systemów zarządzania kryzysowego;
- doskonalenie nowoczesnych form szkolenia obronnego;
- rozwój teorii zarządzania kryzysowego w różnych stanach funkcjonowania państwa;
- rozwój teorii i poszukiwanie efektywnych form koordynacji działań rodzajów sił zbrojnych, wojsk operacyjnych i pozamilitarnych ogniw obronnych oraz podsystemów wykonawczych w operacjach.
Publikacja dnia: 28.03.2024
Dokument z dnia: 28.03.2024
Dokument oglądany razy: 390