Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II
Dofinansowanie: 198 000,00 PLN
Całkowita wartość: 233 480,00 PLN
Okres realizacji: 01.10.2024 – 31.12.2025
Data podpisania umowy: 16.12.2024
O projekcie
Projekt “Inspiruj się Nauką” ma na celu przeprowadzenie trzech równoległych działań, które mają promować naukę, rozwijać umiejętności techniczne oraz wspierać współpracę między światem nauki a biznesem. Inicjatywa ta ma za zadanie zarówno inspirować młodzież do zgłębiania wiedzy, jak i tworzyć platformy wymiany doświadczeń pomiędzy środowiskami naukowymi i biznesowymi.
Zadanie 1
Organizacja 26 warsztatów dla młodzieży szkół ponadpodstawowych
Projekt zakłada organizację 26 warsztatów, w których weźmie udział łącznie 390 uczniów. Warsztaty będą skoncentrowane na następujących tematach:
- Robotyka (6 warsztatów) – m.in. Podstawy Robotyki, Roboty w akcji, Roboty w praktyce.
- Programowanie (5 warsztatów) – m.in. Wprowadzenie do programowania; Sztuczna Inteligencja i Uczenie Maszynowe; Tworzenie Aplikacji Mobilnych.
- Matematyka (5 warsztatów) – m.in. Matematyka w codziennym życiu (Jak matematyka wpływa na nasze codzienne życie i decyzje.), Matematyka finansowa (Podstawy matematyki finansowej i zarządzania budżetem.), Teoria gier (Wprowadzenie do teorii gier i jej zastosowań w różnych dziedzinach.), Kryptografia (Podstawy kryptografii i jej rola w zabezpieczaniu danych).
- Chemia (5 warsztatów) – m.in. Chemia kosmetyczna (Procesy chemiczne w produkcji kosmetyków.), Chcemia w kuchni (Eksperymenty chemiczne z wykorzystaniem produktów spożywczych.), Chemia kryminalistyczna (Wykorzystanie chemii w kryminalistyce i analityce laboratoryjnej.
- Fizyka (5 warsztatów) – m.in. Fizyka kosmiczna (Wprowadzenie do astrofizyki i badań kosmicznych.), Mechanika kwantowa,Fizyka w sporcie (Zastosowanie zasad fizyki w sporcie i poprawie wyników sportowych.), Fizyka eksperymentalna.
Celem warsztatów jest rozbudzenie ciekawości poznawczej oraz inspirowanie do krytycznego i kreatywnego rozwiązywania problemów. Warsztaty będą również koncentrować się na rozwijaniu kluczowych umiejętności technicznych i analitycznych.
Zadanie 2
Organizacja 12 Wykładów popularnonaukowych dla szkół podstawowych
Cykl wykładów popularnonaukowych będzie dostępny dla społeczności lokalnej, a w szczególności dla uczniów szkół podstawowych. Wykłady będą poruszać tematy najnowszych osiągnięć naukowych, badań oraz praktycznych zastosowań nauki. Celem tych wykładów jest przybliżenie nauki szerokiemu gronu odbiorców, inspirowanie i motywowanie do dalszego zgłębiania wiedzy.
Tematy wykładów obejmują:
- Światło okiem fizyka.
- Wykład z kriogeniki z wykorzystaniem ciekłego azotu.
- Fizyk w kuchni chemii i techniki z wykorzystaniem kuchennych substancji i urządzeń.
- Kreatywna lekcja chemii.
- Sztuczna inteligencja – czy naprawdę trzeba się jej bać?
- Paradoksy w matematyce.
- Psychologiczne mechanizmy social mediów.
- Prawo skali: Czy ant-man, king kong, godzilla mogłyby istnieć?
- Nauka matematyki ze sztuczną inteligencją.
W wykładach weźmie udział minimum 1200 osób.
Zadanie 3
Organizacja Cyklu Spotkań „Science to Business”.
Spotkania branżowe z udziałem naukowców, przedstawicieli biznesu oraz władz lokalnych i regionalnych będą służyć jako platforma wymiany wiedzy i doświadczeń oraz prezentacji osiągnięć naukowych, prac badawczych i rozwojowych.
Celem tych spotkań jest promowanie współpracy między sektorem naukowym a biznesowym, wspieranie innowacji oraz praktycznych zastosowań wyników badań naukowych w gospodarce.
Spotkania będą okazją do nawiązywania nowych kontaktów oraz inicjowania wspólnych projektów, które mogą przynieść korzyści zarówno środowisku akademickiemu, jak i gospodarczemu.
Zwieńczeniem cyklu spotkań będzie Kongres Gospodarczy, które podsumuje tematy z zakresu inżynierii mechanicznej, inżynierii biomedycznej, automatyki, elektroniki oraz informatyki. Kongres będzie stanowić ważne wydarzenie, podkreślając znaczenie współpracy nauki z biznesem i umożliwiając uczestnikom dalszą integrację i rozwój innowacyjnych projektów. 8 spotkań branżowych.
Sesje podczas Kongresu będą odbywały się równolegle (sesja 1 z sesją 2, sesja 3 z sesją 4). W każdej sesji przewidziane są wykłady wprowadzające oraz debaty do poszczególnych tematów. W debatach będzie brać udział po 4 ekspertów ze świata nauki oraz biznesu.