O edukacji na rzecz bezpieczeństwa i obronności rozmawiają na Uniwersytecie Kaliskim naukowcy z całej Polski, którzy przyjechali na kolejna odsłonę konferencji ,,Prakseologia w naukach o bezpieczeństwie”.

Najbardziej widowiskowym elementem konferencji był atak dronów w szyku bojowym, przeprowadzony na kampusie studenckim przy ulicy Poznańskiej.

– Po raz pierwszy w Polsce został przeprowadzony atak dronów w szyku bojowym – informuje prof. Ireneusz Dziubek, moderator panelu. – To wydarzenie przygotowaliśmy wspólnie z innymi służbami. W pewnym momencie obrad, uczestnicy konferencji zostali ewakuowani na zewnątrz budynków. Po chwili na niebie pojawił się rój dronów, a następnie doszło do trzech eksplozji. Na miejsce wezwane zostały służby – straż pożarna, pogotowie, policja, straż miejska i rozpoczęły się działania.

Atak dronów wyglądał niezwykle widowiskowo, mimo iż został przeprowadzony w bardzo trudnych warunkach pogodowych, przy silnym wietrze. Bezzałogowe statki powietrzne poruszały się z prędkością 80 km na godzinę i były sterowane z odległości, a do każdego drona był przypisany jeden operator.

Po zakończeniu akcji ratunkowej, do akcji wkroczyli studenci Uniwersytetu Kaliskiego, którzy wspólnie z technikiem zabezpieczyli miejsce eksplozji. Za te działania odpowiadał doktorant uczelni, mgr Piotr Peksa, były policjant, specjalista w zakresie badania eksplozji.

– Przez wiele lat pracy zawodowej, wypracowałem własną metodologię badania szczątków powybuchowych – przyznał. – Zaangażowani w badanie byli studenci pierwszego roku, którzy po krótkim przeszkoleniu, doskonale sprawdzili się i bardzo szybko odnaleźli ślady wybuchu, a także elementy uszkodzonego drona. Zajęło im to zaledwie 9 minut.

– Wszystkie wnioski zostaną opisane w pracach naukowych, ale zależy nam również, aby stworzyć bank dobrych praktyk – dodaje prof. Ireneusz Dziubek. – Uważam, że nie tylko studenci i naukowcy Uniwersytetu Kaliskiego, ale również przedstawiciele poszczególnych służb, mają bogaty materiał do analizy.

– To widowiskowe wydarzenie jest częścią ogólnopolskiej konferencji naukowej ,,Prakseologia w naukach o bezpieczeństwie” – dodaje prof. Jarosław Wołejszo, dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Kaliskiego. – W ramach konferencji odbędzie się 11 sesji naukowych, w których udział biorą nie tylko znani profesorowie, ale również doktoranci i studenci. Tematem przewodnim jest ,,Edukacja na rzecz bezpieczeństwa i obronności”, ale chcemy zwrócić uwagę na jej standardy, ale również pewne kwestie zarekomendować. Co ważne, w ramach wydarzenia zorganizowana została gra wojenna ,,Bursztynowy pierścień 2023”, która cieszyła się sporym zainteresowaniem. Najpierw przeprowadzone zostały eliminacje, a do ścisłego finału zakwalifikowało się o doktorantów.

Obrady będą kontynuowane w środę.