BIP w Rumunii

Celem wyjazdu było uczestnictwo w pięciodniowym Blended Intensive Programme (BIP) w ramach programu Erasmus+, który obejmował wykłady i warsztaty na temat cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji oraz poznawanie kultury i atrakcji turystycznych Cluj-Napoca.

Program wyjazdu obejmował intensywne wykłady przez 5 dni, które były podzielone na dwa główne bloki tematyczne:

– Cyberbezpieczeństwo: Specjaliści z dziedziny bezpieczeństwa informatycznego przedstawili najnowsze zagrożenia w cyberprzestrzeni, techniki ochrony danych oraz metody prewencji cyberataków. Omawiano również aktualne przypadki naruszeń bezpieczeństwa oraz strategie zarządzania kryzysowego w sytuacjach zagrożenia.

-Sztuczna inteligencja: Drugi blok tematyczny obejmował wykłady na temat zastosowań sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach życia. Dyskutowano o algorytmach uczenia maszynowego, etyce w AI oraz przyszłości tej technologii. Uczestnicy mieli okazję pracować na praktycznych przykładach i brać udział w warsztatach, które pozwoliły na głębsze zrozumienie działania systemów AI.

Oprócz części edukacyjnej, wyjazd obejmował również zwiedzanie najważniejszych atrakcji Cluj-Napoca, co pozwoliło na lepsze poznanie kultury i historii regionu. Wśród odwiedzonych miejsc znalazły się:

– Plac Unirii: Centralny punkt miasta z imponującym Kościołem św. Michała oraz pomnikiem króla Macieja Korwina.

– Uniwersytet Babeș-Bolyai: Jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Rumunii.

– Ogród Botaniczny w Cluj-Napoca: Ogród został założony w 1920 roku przez profesora Alexandru Borzę, botanika i członka Akademii Rumuńskiej rozciąga się na obszarze prawie 14 hektarów. W ogrodzie rośnie ponad 10 000 gatunków roślin ze wszystkich zakątków świata

– występy grupy tanecznej narodowych rumuńskich tańców, wraz z oprawą audio wizualną w postaci muzyki oraz strojów.

– ogólne zwiedzanie miasta z przewodnikiem.

Wyjazd do Cluj-Napoca w ramach programu BIP Erasmus+ był bardzo udany. Uczestnicy zdobyli cenną wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji, a także mieli okazję poznać kulturę Rumunii i jej atrakcje turystyczne. Program był dobrze zorganizowany, a wszystkie działania były interesujące i pouczające. Wszyscy wrócili zadowoleni, z nowymi umiejętnościami i motywacją do dalszego rozwoju zawodowego i osobistego.

Filip, Sebastian, Maciej, Jakub, Łukasz – Bezpieczeństwo Wewnętrzne II rok