Będąc studentami  4 roku fizjoterapii mieliśmy okazję przyjechać do Chorwacji w ramach programu Erasmus+ na krótką mobilność BIP „Modern Integrative Approach in Physiotherapy”.

Przez 5 dni dowiedzieliśmy się wiele na temat pracy w zespole medycznym, robotach wykorzystywanych do rehabilitacji przy niedowładach, zaburzeniach ruchomości, jak i świadomości. Mieliśmy również okazję przetestować na sobie nowoczesne i interaktywne platformy balansowe oraz zobaczyć w praktyce takie urządzenia jak Amadeo, Amaro, Luna, czy egzoszkielet, które mają ogromne zastosowanie w rehabilitacji pacjentów.

Między praktycznymi zajęciami debatowaliśmy nad etycznymi aspektami związanymi z relacją
Pacjent-Robot-Fizjoterapeuta. Wszystkie te zajęcia pozwoliły nam szerzej spojrzeć na sposoby rehabilitacji w przyszłości.  Wyciągnęliśmy z nich bardzo dużo wniosków i mamy teraz świadomość, jak wiele narzędzi możemy wykorzystywać w swojej przyszłej pracy.

Poza zajęciami związanymi z fizjoterapią uczestniczyliśmy również w integracyjnych spotkaniach z resztą uczestników programu. Podczas jednej z kolacji mieliśmy okazję zobaczyć  chorwackie tańce ludowe, wysłuchać ludowych pieśni śpiewanych na żywo przez zespół oraz zjeść tradycyjne dania.
Był to idealny moment na bliższe poznanie się z pozostałymi uczestnikami programu w świetnej atmosferze.

Dla większości z nas był to pierwszy taki wyjazd i dzięki niemu wiemy, że na pewno nie ostatni. Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w programie Erasmus+, ponieważ jest to ogromna szansa na pogłębienie swojej dotychczasowej wiedzy oraz poznanie nowych osób i kultury z różnych zakątków świata.

Studenci fizjoterapii:

Patrycja, Natalia, Kasia, Weronika, Maciej oraz Szymon, Fizjoterapia IV