Symulacja ataku terrorystycznego na parkingu z widowiskową eksplozją, warsztaty, a następnie konferencja naukowa – takie elementy zawierał realizowany we wtorek w Kępnie jeden z modułów projektu naukowo-badawczego, realizowanego przez Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz Akademię Mazowiecką w Płocku we współpracy ze Stowarzyszeniem ,,Nasz Bezpieczny Powiat Kępiński”.
Moduł realizowany w Kępnie składał się z trzech elementów – najbardziej widowiskowa była symulacja ataku terrorystycznego. Według scenariusza, terrorysta pozostawia na parkingu (obok przypadkowego samochodu) ładunek wybuchowy, który eksploduje, raniąc kilka osób i doprowadzając do śmierci przypadkowego przechodnia. Na miejscu zdarzenia pojawia się służby – straż pożarna, która gasi płonący samochód, policja, która zanim przystępuje do śledztwa zabezpiecza teren, a także pogotowie ratunkowe, które udziela pierwszej pomocy rannym i odwozi ich do szpitali. Przyjeżdża również rozpoznania minersko – pirotechnicznego, a także oddział kontrterrorystów, który po strzelaninie, zatrzymuje sprawcę. Co ważne, przebiegowi zdarzenia towarzyszył komentarz – dr Bogumiła Pawlaczyk oraz przedstawiciele służb, relacjonowali wydarzenie, ale również tłumaczyli obserwującym, jakie działania są podejmowane, co stanowiło promocję obywatelskich zachowanń na rzecz bezpieczeństwa i obronności – Staraliśmy się, żeby ten element projektu, był jak najbardziej realistyczny, a przez to widowiskowy dla uczniów szkół średnich z Kępna, a także innych uczestników konferencji – przyznaje prof. Ireneusz Dziubek, jeden z inicjatorów wydarzenia i członek komitetu naukowego. – Dlatego właśnie doszło do prawdziwej eksplozji, dlatego na miejscu pojawili się ucharakteryzowani ranni. Ale głównym celem tych warsztatów było sprawdzenie, w jaki sposób reagują służby, jak ze sobą współpracują na miejscu zdarzenia i co w ich działaniach można usprawnić. O tym wszystkim rozmawialiśmy w kolejnej odsłonie wydarzenia, a więc podczas konferencji naukowej.
Jeszcze przed obradami uczestnicy mogli odwiedzić stoiska policji, straży pożarnej, grup ratownictwa medycznego, Wielkopolskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej SIRON, a także Biblioteki Uniwersytetu Kaliskiego. Dodatkowo doktorant Uniwersytetu Kaliskiego – mgr Piotr PEKSA, realizował specjalny moduł szkoleniowy, którego celem jest przekazanie uczestnikom wiedzy teoretycznej na temat kształtowania społeczeństwa obywatelskiego i potrzeb edukowania na rzecz bezpieczeństwa i obronności z zakresu materiałów i urządzeń wybuchowych. Ze względu na zróżnicowaną tematykę, moduł cieszył się ogromną popularnością, a chętni mogli sporo się dowiedzieć na temat wyrobów pirotechnicznych i niebezpieczeństw związanych z niewłaściwym posługiwaniem się nimi, rozpoznawania zagrożeń związanych z niewypałami i niewybuchami, zachowania się podczas ataku terrorystycznego (zamach bombowy) oraz ataku zbrojnego z bronią palną lub ostrym narzędziem.
Konferencja naukowa odbyła się z kolei w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 – Centrum Kształcenia Ustawicznego i miała otwarty charakter. W sumie odbyły się cztery panele, których moderatorami byli: dr hab. prof. Uniwersytetu Kaliskiego Ireneusz T. Dziubek, dr hab. inż. prof. AMP Remigiusz Wiśniewski, dr Mateusz Lewek i dr Bogumiła Pawlaczyk. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: rektor Uniwersytetu Kaliskiego prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Mazowieckiej w Płocku prof. Maciej Słodki oraz starosta powiatu kępińskiego – Alicja Śniegocka. Wydarzenie zorganizował Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Akademia Mazowiecka w Płocku, Stowarzyszenie Nasz Bezpieczny Powiat Kępiński oraz Starostwo Powiatowe w Kępnie, przy udziale Komendy Powiatowej Policji w Kępnie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Kępnie – Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz spółki Projekt Kępno.