Cztery patenty w sferze nauk o zdrowiu, jeden w sferze bezpieczeństwa energetycznego, a łącznie 20 patentów i cztery prawa do wzorów przemysłowych – tak w skrócie można opisać działalność Centrum Badawczo – Wdrożeniowego Uniwersytetu Kaliskiego.

– Szczególnie cenne dla uczelni, która kształci lekarzy, są patenty w sferze nauk o zdrowiu – powiedział rektor Uniwersytetu Kaliskiego, prof. Andrzej Wojtyła, podczas posiedzenia Rady Centrum Badawczo – Wdrożeniowego. – Muszę jednak przyznać, że każdy patent nas cieszy, dlatego że wynalazki, nad którymi pracują nasi naukowcy, potwierdzają nie tylko nasze uniwersyteckie aspiracje, ale również to, że idziemy we właściwym kierunku. Nie skupiamy się jedynie na działalności dydaktycznej, ale prowadzimy badania naukowe i we współpracy z interesariuszami zewnętrznymi, szukamy nowatorskich rozwiązań, które – tak jak w omawianych przypadkach, kończą się uzyskaniem dokumentów patentowych.

– Szczególnie istotne znaczenie ma dla nas fakt, iż coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, gdy zwracają się do nas właściciele firm i proszą nas o pomoc w rozwiązaniu jakiegoś problemu – dodaje prof. Ireneusz Dziubek, dyrektor Centrum. – Jeśli jesteśmy w stanie pomóc znaleźć rozwiązanie, bądź przeprowadzić badania, podejmujemy współpracę i w ostatnim czasie w czterech przypadkach była to współpraca wyjątkowo owocna. Dzięki naszej współpracy, opatentowany został m. in. sposób wytwarzania spożywczego wyrobu rybnego, zawierającego mięso z jesiotra.

Dotychczasowa działalność Centrum Badawczo – Wdrożeniowego przyniosła Uniwersytetowi Kaliskiemu 20 patentów i 4 prawa do wzorów przemysłowych. Ale to oczywiście nie wszystko – na decyzje Urzędu Patentowego czeka kolejnych 11 patentów, wśród których znajdują się m. in.: kolbowy adapter do broni, korzystnie śrutowej, zapalarka, zespół do szybkiego przezbrajania maszyny, adapter na standardowe łóżko do transportu chorych, a nawet ,,Konglomerat odzyskiwania energii życiowej i witalności oraz niwelacji szkodliwego wpływu alkoholu”.

Do istotne, naukowcy Uniwersytetu Kaliskiego, są zapraszani do udziału w zewnętrznych projektach naukowo – badawczych. Prof. Ireneusz Dziubek  jest ekspertem w  projekcie naukowo-badawczym pt. „Organizacja działań antyterrorystycznych w fazie reagowania w Polsce wobec dynamiki zmian i złożoności współczesnego terroryzmu”, który jest realizowany przez Naukowo-Wydawniczy Instytut Badań Bezpieczeństwa i  Obronności WSBPI Apeiron w  Krakowie, a dr inż. Paweł Rubiński jest konsultantem „Projekt Advances in food sensory analyses of novel foods SEASONED” , który prowadzi jest prowadzony przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Universidad Miguel Hernandez de Elche z Hiszpanii, Syddansk Universitet Odense z Danii, Basque Culinary Center  San Sebastian z Hiszpanii.