Pierwsze w historii uczelni kolokwium habilitacyjne – w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie – odbyło się na Uniwersytecie Kaliskim w miniony w czwartek. Po jego zakończeniu Rada Naukowa Dyscypliny Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Kaliskiego wystąpiła do senatu uczeni o nadanie stopnia naukowego doktora habilitowanego dr. inż. Marcinowi Anszczakowi.
Dr inż. Marcin Anszczak, przedstawiciel Akademii Pożarniczej, za pośrednictwem Rady Doskonałości Naukowej złożył na Uniwersytecie Kaliskim wniosek w sprawie przeprowadzenia postępowania i nadania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie.
Podstawą do ubiegania się o nadanie stopnia naukowego doktora habilitowanego, była rozprawa habilitacyjna ,,Organizacja procesu dekontaminacji w systemie bezpieczeństwa RP”.
W skład komisji habilitacyjnej weszli: przewodniczący – prof. dr hab. Eugeniusz Nowak z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „Apeiron” w Krakowie oraz recenzenci: prof. dr hab. Sergiusz Wasiuta z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, dr hab. Marian Żuber z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, dr hab. Bogdan Michailiuk z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, prof. dr hab. Andrzej Pieczywok z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz prof. dr hab. inż. Jan Posobiec, reprezentujący Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i dr. hab. inż. Krystian Frącik.
Zgodnie z procedurą kolegium habilitacyjne składało się z dwóch części: najpierw habilitant przedstawił swoje osiągnięcia naukowe oraz wskazał, jaki wnoszą wkład w rozwój nauki. Później członkowie Komisji przeprowadzili z habilitantem rozmowę, a po niej odbyła się narada komisji, która w głosowaniu przyjęła kolokwium, a następnie stosowną uchwałę. Tym samym pierwsza na Uniwersytecie Kaliskim habilitacja w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie stała się faktem.
Habilitant – bryg. dr inż. Marcin Anszczak – ukończył w 2004 r. studia I stopnia, otrzymując tytuł inżyniera pożarnictwa, w 2005 r. studia podyplomowe zarządzanie w stanach zagrożeń, w 2006 r. studia II stopnia i uzyskał tytuł magistra inżyniera pożarnictwa w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Wykształcenie habilitanta pod względem merytorycznym sprzyjało podejmowaniu badań w ramach wybranej dyscypliny. Habilitant systematycznie podnosił poziom kwalifikacji naukowej i 20 grudnia 2011 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk o obronności w specjalności Zarzadzanie instytucjami publicznymi na Wydziale Zarzadzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (rozprawa doktorska „Zastosowanie metody matrycowania w zarządzaniu systemem bezpieczeństwa dla Państwowej Straży Pożarnej”). Wartościowym uzupełnieniem starań habilitanta o podniesienie poziomu naukowego i zawodowego były przebyte międzynarodowe szkolenia z zakresu ratownictwa chemicznego i ekologicznego w Centrum Szkoleniowo Treningowym Ochrony Ludności OPPLAND w
Norwegii, uzyskanie kwalifikacji akredytowanego Instruktora Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej, uczestniczenie w licznych międzynarodowych kursach eksperckich w famach Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej w Hadze (OPCW) w Norwegii, Białorusi, Kazachstanie itd.