Około 460 uczniów kaliskich szkół skorzystało z kursów przygotowawczych do matury, zorganizowanych przez Akademię Kaliską im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego wspólnie z Miastem Kalisz. W każdy weekend, od 25 lutego do 30 kwietnia, młodzież mogła uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach z matematyki na poziomie podstawowym i rozszerzonym, biologii oraz chemii. W piątek 5 maja rektor uczelni prof. Andrzej Wojtyła oraz prezydent miasta Krystian Kinastowski podziękowali osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie.
Uczniów do matury przygotowali wykładowcy: mgr Katarzyna Rzepczak (biologia), dr inż. Janusz Pęcherz i (nieobecna na spotkaniu) mgr Renata Dominiak (chemia) oraz dr Marek Dębczyński (matematyka). – Dziękujemy, że pomimo natłoku spraw związanych z maturami, zgodziła się pani na poprowadzenie tych zajęć. Naprawdę ogromne zaangażowanie – chwalił mgr Katarzynę Rzepczak dyrektor administracyjny mgr Łukasz Mikołajczyk. – Na pana również zawsze mogliśmy liczyć i za to serdecznie dziękujemy, tym bardziej, że zadeklarował pan całkowicie bezpłatne prowadzenie zajęć – zwrócił się do dr. Janusza Pęcherza. – I pan dr Marek Dębczyński – z dumą o tym mówię, bo to pracownik naszej uczelni. Pan doktor cieszy się bardzo dużym uznaniem młodzieży i słyszałem nawet opinię jednego z uczniów, że bardzo żałuje, że pana wcześniej nie spotkał na swojej drodze – dodał Łukasz Mikołajczyk.
Z kolei wykładowcy nie szczędzili słów uznania dla młodych ludzi, którzy pomimo weekendów i wczesnej pory licznie stawiali się na zajęcia. W ocenie władz oświatowych z kursów zadowoleni są także uczniowie, dla których była to szansa na powtórzenie i usystematyzowanie materiału przed egzaminem dojrzałości. – Przede wszystkim kiedy młodzież usłyszała nazwiska wykładowców, nikogo nie musieliśmy przekonywać, że to będą świetne zajęcia. I takie były – powiedziała Ewelina Dudek, naczelnik Wydziału Edukacji w Kaliszu. – Nie ukrywam, że włożyliśmy w to dużo energii, ale to się samo rozkręciło. Nie zakładaliśmy na przykład podstawy z matematyki, ale duża grupa była zainteresowana i trafiliśmy w bardzo dużą potrzebę tych młodych ludzi. Myślę, że daliśmy im takie poczucie bezpieczeństwa – dodała naczelnik.
Na zajęcia zapisało się 458 chętnych. Kursy dedykowane były uczniom kaliskich szkół średnich, choć zainteresowanych było zdecydowanie więcej. – Odbiło się to szerokim echem także w innych miastach. Mieliśmy telefony z Sieradza, Kępna, Ostrowa Wielkopolskiego, a nawet Wrocławia – mówił mgr Łukasz Mikołajczyk. Dlatego organizatorzy nie mają wątpliwości, że kursy powinny odbywać się cyklicznie. Kolejna edycja ruszy prawdopodobnie w październiku, a obok aktualnych przedmiotów pojawi się również fizyka.
Rektor Akademii Kaliskiej prof. Andrzej Wojtyła liczy na to, że część uczestników kursów będzie zainteresowana nowym kierunkiem lekarskim (nabór na pierwszy rok studiów ruszył 8 maja br.) lub studiami inżynierskimi. – Na kierunek lekarski przyjmiemy na początek 60 osób, tymczasem na Wydziale Politechnicznym możemy kształcić nieograniczoną liczbę studentów, a z zatrudnieniem w klastrze lotniczym nie będą mieli problemów – przekonywał prof. Andrzej Wojtyła. W ofercie pojawi się także kolejny prestiżowy kierunek – prawo. – Prawo powstanie od najbliższego roku akademickiego, a naukę na pierwszym roku studiów podejmie 60 osób – zapowiedział kanclerz Akademii Kaliskiej mgr Grzegorz Szymański.
Będzie to historyczny rocznik, bo od 1 października 2023 r. uczelnia formalnie stanie się Uniwersytetem Kaliskim.