Praktyki zawodowe w Biurze Zarządzania Ruchem Drogowym i Zarządzie Dróg Miejskich w Warszawie będą mogli odbywać studenci Uniwersytetu Kaliskiego i będą otrzymywać za nie wynagrodzenie – to jeden efektów ich wizyty studyjnej w Warszawie.
Po zorganizowaniu II Ogólnopolskiej Konferencji studentów i doktorantów kół naukowych, studenci Koła Naukowego BRD z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Kaliskiego mieli okazję bezpośrednio poznać najważniejsze instytucje władzy ustawodawczej i wykonawczej w Polsce podczas wizyty studyjnej. – Zamierzeniem i celem tej wyprawy edukacyjnej było poznanie kluczowych podmiotów z zakresu zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego w największej aglomeracji w Polsce – mówi dr Wiesław Jaszczur, opiekun koła naukowego BRD. – Z perspektywy działalności państwa, zarządzania państwem, jak i ich konstytucyjnej roli oraz realizowanych zadań w obszarze bezpieczeństwa, studenci w Senacie RP uczestniczyli w wykładach senatora Janusza Pęcherza, wicemarszałka Senatu RP Rafała Grupińskiego oraz b. wicemarszałek Senatu RP Gabrieli Morawskiej-Staneckiej. W Senacie RP studenci mieli okazję spotkać się również z prawnuczką patrona naszej uczelni, panią marszałek Senatu RP – Małgorzatą Kidawą-Błońską oraz ministrem rozwoju i technologii Krzysztofem Paszykiem.
Studenci uczestniczyli zatem w 34. posiedzeniu Senatu RP, a ich spotkania z przedstawicielami władzy ustawodawczej i wykonawczej najwyższego szczebla, stanowiły duże doświadczenie. – W kwestii poznawczej wizyta studyjna miała istotne znaczenie, szczególnie w obszarze poznania aktualnych zagadnień ustawodawczych Senatu RP czy argumentacji w kwestiach zagrożeń dla współczesnego świata – dodaje dr Wiesław Jaszczur. – Nie ulega wątpliwości, że uczestniczenie na żywo w obradach polskiego parlamentu podczas 34. posiedzenia stanowi teoretyczny i praktyczny przedmiot poznania i jest uzupełnieniem treści kształcenia podstawy programowej kierunku studiów bezpieczeństwo wewnętrzne. Dla studentów wydarzenie to było też konfrontacją teorii i praktyki legislacyjnej, a także możliwością poznania na żywo języka i klimatu debaty parlamentarnej, miejscem na zrozumienie roli i istoty demokracji parlamentarnej czy ogólniej – parlamentaryzmu.
Warto dodać, że członkowie koła naukowego w drugim dniu wizyty w Warszawie studenci zwiedzali rezydencję Prezydenta RP, co na trzy dni przed wyborami nowego prezydenta, zrobiło duże wrażenie. Na tym jednak nie zakończyła się wizyta – wyjazd obejmował również wykłady i warsztaty z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego w Biurze Zarządzania Ruchem Drogowym i ZDM m. st. Warszawy. – Warsztaty były prowadzone w interesujący sposób i były merytoryczne, ponieważ dotyczyły projektowania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach. Studenci podczas wizyty w Zarządzie Dróg Miejskich zapoznali się z aktualnymi problemami organizacji i monitorowania ruchu drogowego w aglomeracji warszawskiej z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii telematyki i zintegrowanych systemów. Podczas tej wizyty studyjnej Marcin Olszewski, dyrektor BZRD m. st. Warszawy zaproponował studentom Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Kaliskiego odbywanie odpłatnych praktyk zawodowych w tej instytucji. Wyraził też zainteresowanie i chęć bezpośredniego uczestnictwa w międzyuczelnianym projekcie naukowo-badawczym realizowanym z wykorzystaniem symulatora czasu reakcji – mówi dr Wiesław Jaszczur.
Podczas dwudniowej wizyty studyjnej, która była zróżnicowana programowo, w teoretycznym i praktycznym poznaniu dla studentów ważne było uczestnictwo w zaplanowanych spotkaniach, wykładach i warsztatach. Wizyta studyjna zrealizowana została zgodnie z programem pracy koła naukowego na 2025 rok.















