W poniedziałek 7 grudnia br odbyło się szóste „Turkusowe Śniadanie” zorganizowane przez lokalnych opiekunów TŚ w Kaliszu, tj. Wydział Nauk Społecznych Akademii Kaliskiej w Kaliszu, Kaliskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, firmy Brewa s.c. oraz Biznes Start Projekt Kalisz. W związku z sytuacją epidemiczną było to kolejne spotkanie zorganizowane w formule on-line, które poprowadziła Aneta Pisarska. Organizatorzy zaprosili praktyka turkusowej filozofii zarządzania, który równocześnie posiada bogate doświadczenie w tworzeniu i rozwijaniu start-upów. Temat spotkania brzmiał następująco: „Co to są „te startupy” i jak łączą się one z turkusem” – kiedy i czy w ogóle warto stosować turkus w start-upie? Gość spotkania, Łukasz Solarski, jest ambasadorem fundacji Startup Poland oraz Organizacji Turkusowych i od wielu już lat współpracuje z organizacjami, które jak sam mówi‚ funkcjonują w różnych odcieniach turkusu. Razem z wyspecjalizowanym zespołem pomaga organizacjom (w tym start-upom) rozpoznawać talenty i predyspozycje ich członków, tak, aby mogli oni przejść na wyższy poziom samoświadomości oraz efektywności. Łukasz, w szczególności, wspiera organizacje w budowaniu strategii działania opartych na wartościach. Uważa on bowiem, że praca zasadzająca się na wyznawanych wartościach zmienia ludzkie postawy i tworzy sens, co przekłada się na wzrost kreatywności i innowacyjności zespołów, a to przyczynia się do wzrostu zadowolenia oraz poprawy wyników finansowych organizacji.
W pierwszej części prelegent podzielił się swoim doświadczeniem pracy z start-upami oraz wskazał na istniejące potrzeby społeczne i ekonomiczne w zakresie tworzenia i rozwoju tych organizacji. Następnie omówił definicje start-upu (bowiem warto doprecyzować również samo pojęcie) oraz poddał analizie struktury organizacyjne start-upów. W kolejnej części spotkania wskazał, kiedy turkusowa filozofia może pomóc start-upom, a kiedy zaszkodzić.
Na koniec Łukasz Solarski wyjaśnił rolę kultury organizacyjnej w budowaniu i rozwijaniu start-upów. Po prezentacji prelegenta, zgodnie z tradycją TŚ w Kaliszu, odbył się networking. Rozmowom dotyczącym alternatywnych sposobów zarządzania oraz młodym innowacyjnym przedsiębiorstwom nie było końca.
Było to bardzo interesujące i ubogacające spotkanie, które zgromadziło kilkunastu pasjonatów start-upów oraz turkusowej filozofii zarządzania.
O planowanych spotkaniach w 2021 roku poinformujemy już wkrótce. Do zobaczenia na kolejnym TŚ w Kaliszu (mając nadzieję, że już niedługo w formule stacjonarnej)!
Aneta Pisarska