Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. To wyjątkowe wyróżnienie dla osób, które swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do rozwoju medycyny i nauki, a także budują prestiż naszej uczelni.
Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został prof. Witold Zatoński – za wybitne zasługi dla rozwoju medycyny, osiągnięcia naukowe i dydaktyczne, a także działania na rzecz profilaktyki zdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia.
Za zasługi na rzecz rozwoju nauki, Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczona została Magdalena Stanecka, dyrektor Biura Rektora i Organizacji Uczelni.

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w środę, 14 maja w budynku rektoratu uczelni. W imieniu Prezydenta RP aktu dekoracji dokonał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta, minister Andrzej Dera. – Jestem ogromnie zaszczycony, że w imieniu prezydenta Dudy mogłem wręczyć te odznaczenia państwowe osobom związanym z Uniwersytetem Kaliskim – powiedział minister Andrzej Dera. – Pan prof. Witold Zatońki jest jednym z najbardziej znanych naukowców w Rzeczpospolitej. Postać ogromnie zasłużona dla wymiaru zdrowia w naszym kraju (…). Największym osiągnięciem pana profesora była walka z rakiem płuc. Z badań wynikało, że w 1980 roku 16 milionów Polaków paliło papierosy. Można by rzec, że wtedy co drugi Polak palił. Dym papierosowy był właściwie obecny wszędzie: w restauracjach, w urzędach, w miejscach pracy, w pociągach. Pan profesor udowodnił, że palenie papierosów ma bezpośredni wpływ na raka płuc, ale także, że nie tylko ci, którzy palą, ale też ci, którzy wdychają ten dym są ogromnie narażeni na chorobę.
Minister podkreślił, że udało się ograniczyć liczbę zachorowań w dużej mierze dzięki ustawie zakazującej palenia w miejscach publicznych (znanej jako ustawa antynikotynowa), wprowadzonej w Polsce w 1995 roku z inicjatywy prof. Witolda Zatońskiego. – Była bardzo nowoczesna i pamiętam, jaki to był wielki szok w połowie lat 90., bo ona zmieniała zupełnie filozofię na temat palenia. Pamiętam, jakie to były ataki na pana profesora i działania lobbystów, żeby to się nie udało w Polsce, a jednak się udało – przypomniał minister Dera, dziękując prof. Zatońskiemu w imieniu – jak powiedział – milionów Polaków, którym profesor uratował życie. – Bo można je uratować bezpośrednio, ale dużo bardziej skuteczniejsze jest ratowanie życia poprzez profilaktykę i pan jest tego przykładem – dodał.

Słowa podziękowania skierował także do drugiej odznaczonej przez głowę państwa osoby – Magdaleny Staneckiej, dyrektor Biura Rektora i Organizacji Uczelni, która związana jest z uczelnią od początku jej istnienia tj. od 1999 r., kiedy to powstała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, przekształcona w 2020 r w Akademię Kaliską, a trzy lata później w Uniwersytet Kaliski. – W administracji pracuję od 35 lat i jestem w stanie sobie wyobrazić, jaką pracę musiała pani wykonać, żeby przejść te kolejne etapy przekształcania uczelni. Wszyscy jesteśmy dumni, że w Kaliszu jest uniwersytet i jest w tym ogromna zasługa pani dyrektor. Wielkie podziękowania – podkreślił minister Dera.
Przy okazji nawiązał odznaczeń państwowych, które miał przyjemność wręczyć. – Te odznaczenia mają piękną historię i są związane z odzyskaniem niepodległości przez Rzeczpospolitą. Jak wiemy, odzyskaliśmy ją w 1918 roku – po 123 latach zaborów i ojcowie założyciele doskonale wiedzieli, co trzeba zrobić, żeby Polska trwała, żeby się rozwijała, żeby Polacy chcieli tu mieszkać i byli dumni z Polski. Wiedzieli, że trzeba honorować ludzi, którzy do tego się przyczyniają. Stąd w 1921 r powstała ustawa o Orderze Odrodzenia Polski, a w 1923 r. – o Krzyżu Zasługi. Więc można powiedzieć, że te odznaczenia są prawie równolatką naszej niepodległości. I dziś z dumą mogę powiedzieć, że honorujemy osoby, które swoją pracą, talentem, zaangażowaniem i tym wszystkim, co otrzymały i wypracowały przez swoje lata przyczyniają się do tego, że żyjemy w wolnym, suwerenny, demokratycznym kraju i sami o osobie decydujemy. Czyli robimy to, o czym marzyło wiele pokoleń Polaków. Proszę je traktować jako symboliczne podziękowanie Rzeczypospolitej za państwa zaangażowanie, osiągnięcia, sukcesy – zwrócił się do głównych bohaterów uroczystości minister Andrzej Dera.

W imieniu uhonorowanych głos zabrał krótko prof. Witold Zatoński. – W takich monetach człowiek czuje, że warto żyć. Dziękuję serdecznie, bo to specjalny moment w moim życiu. W 2016 roku skończyłem 70 lat. Jest taka ogromna dyskusja o wieku, że jesteśmy coraz starsi, że żyjemy coraz dłużej. Ja w wieku 70 lat zacząłem z panem rektorem Andrzejem Wojtyłą to przedsięwzięcie budowania Uniwersytetu kaliskiego i to jest jedno z moich największych osiągnięć w życiu. Żyjmy długo, starajmy się być zdrowi, ale także moralnie i psychicznie – powiedział prof. Witold Zatoński.
Serdecznie gratulujemy odznaczonym – to zaszczyt i powód do dumy dla całej społeczności Uniwersytetu Kaliskiego!
Prof. Witold Zatoński – jeden najwybitniejszych polskich naukowców, który został wyróżniony w prestiżowej bazie Elsevier, gdzie trafiają tylko największe światowe autorytety, na podstawie ustandaryzowanych informacji m. in. o cytowaniach, czy indeksie h. Jest profesorem zwyczajnym medycyny i promotorem zdrowego, wolnego od tytoniu stylu życia i inicjator wielu akcji prozdrowotnych. Lekarz, internista, epidemiolog, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Całe zawodowe życie przepracował w dwóch instytucjach medycznych: Akademii Medycznej we Wrocławiu (1966-1979) oraz w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (1979-2016), gdzie pełnił funkcję Kierownika Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów. Autor i współautor ponad 500 publikacji naukowych i ponad 180 książek w języku polskim i angielskim, a także polskiego konsensusu w sprawie diagnostyki i leczenia uzależnienia od tytoniu oraz broszury „Jak rzucić palenie” (wydanej w Polsce w ponad 1,5 mln egzemplarzy – 20 edycji). Inicjator wielu akcji prozdrowotnych. Najważniejsze z nich to „Rzuć Palenie Razem z Nami”, „5 Razy Dziennie Owoce i Warzywa”, „Palenie jest Uleczalne”, „Europejski Kodeks Walki z Rakiem”. Otrzymał medal Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC-WHO), medal Gloria Medicinae (najwyższe odznaczenie Polskiego Towarzystwa Lekarskiego), jest laureatem Luther Terry Award (nagroda American Cancer Society za szczególne osiągnięcia w walce z rakiem). Organizator i przewodniczący komitetu naukowego czterech edycji Światowej Konferencji Zdrowia Rodziny.
Magdalena Stanecka została zatrudniona z chwilą powołania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu (obecnie Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego), tj. od 2 sierpnia 1999 r. Pracę rozpoczęła na stanowisku asystenta ds. administracyjnych, obecnie jest dyrektorem Biura Rektora i Organizacji Uczelni. Pani M. Stanecka przeszła wszystkie etapy zmian, jakie następowały przez 25 lat istnienia uczelni. W 2019 r. otrzymała tytuł honorowy „Zasłużony dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu”. Cechuje się szeroką wiedzą teoretyczną i praktyczną w zakresie przepisów prawnych dotyczących organizacji uczelni. Biegle operuje przepisami prawnymi oraz regulacjami wewnętrznymi uczelni, które szablonowo stosuje na co dzień. Panią Stanecką wyróżnia zdolność do pracy pod presją czasu, pomimo mnogości złożonych obowiązków, wszelkie powierzone zadania wykonuje z dużą dozą profesjonalizmu oraz w wyznaczonym terminie. Pogłębia swoją wiedzę poprzez uczestnictwo w licznych kursach oraz szkoleniach. Dba o dobrą atmosferę w podległej Jej jednostce organizacyjnej i przestrzeganie najwyższych standardów etycznych. Chętnie służy pomocą oraz dzieli się z pracownikami posiadaną wiedzą.