• Polski
  • English
    • Contrast
    • Font

Badacze Uniwersytetu Kaliskiego wspólnie z wiceministrem zdrowia, dr n. med. Katarzyną Kęcką oraz zaproszonymi ekspertami różnych środowisk, będą opracowywać specjalny program monitorowania zdrowia pielęgniarek.

We wtorek w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie, którego tematem było opracowania ogólnopolskiego programu badania stanu zdrowia oraz budowania kompetencji zdrowotnych pielęgniarek i położnych w Polsce. – Impulsem do podjęcia działań są niepokojące dane wskazujące, że w latach 2016–2021 średni wiek zgonu pielęgniarek i położnych wynosił nieco ponad 62 lata, podczas gdy oczekiwana długość życia kobiet w Polsce sięga niemal 82 lat. Dysproporcja ta uzasadnia potrzebę pogłębionej analizy epidemiologicznej oraz systemowego monitorowania zdrowia tej grupy zawodowej – przyznaje prodziekan Wydziału Medycznego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Kaliskiego dr n. med. i n. o zdr. Marek Przybył.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele administracji publicznej, samorządu zawodowego oraz środowiska naukowego: wiceminister zdrowia dr n. med. Katarzyna Kęcka wraz z zastępcą dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Edytą Gadomską, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska, prodziekan Wydziału Medycznego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Kaliskiego dr n. med. i n. o zdr. Marek Przybył, prof. dr hab. n. med. Witold Zatoński oraz dr n. med. i n. o zdr. Kinga Janik-Koncewicz z Instytutu – Europejskiego Obserwatorium Nierówności Zdrowotnych.

Podczas rozmów przedstawiono koncepcję ogólnopolskiego programu badawczego wzorowanego na amerykańskim Nurses’ Health Study (NHS) – jednym z najważniejszych badań kohortowych w historii zdrowia publicznego, realizowanym od 1976 roku z udziałem ponad 120 tysięcy pielęgniarek. Program ten od dekad dostarcza kluczowych danych dotyczących zdrowia kobiet oraz czynników ryzyka chorób przewlekłych, stanowiąc podstawę licznych rekomendacji w obszarze zdrowia publicznego.

Proponowany projekt w Polsce zakłada kompleksową ocenę zdrowia fizycznego i psychicznego pielęgniarek i położnych, analizę ich kompetencji zdrowotnych oraz identyfikację zależności między warunkami pracy a ryzykiem chorób przewlekłych. Planowane jest wykorzystanie standaryzowanych narzędzi badawczych, a także opracowanie rekomendacji systemowych i programów interwencyjnych. Spotkanie miało charakter merytoryczny i konstruktywny. Uczestnicy podkreślili konieczność wypracowania długofalowych rozwiązań wspierających tę kluczową dla systemu ochrony zdrowia grupę zawodową oraz zadeklarowali gotowość do dalszej współpracy nad utworzeniem strategicznego programu badania zdrowia i wzmacniania kompetencji zdrowotnych pielęgniarek i położnych w Polsce.

W dniu 17.03.2026 roku o godz. 15.00 odbędą się Uczelniane Mistrzostwa Ratownictwa Medycznego dla studentów wszystkich roczników. Zawody wyłonią zespół, który będzie reprezentował naszą Uczelnię w XV Jubileuszowych Mistrzostwach Polski Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym.

Serdecznie zapraszam do udziału – Kierownik Katedry Medycyny Ratunkowej – dr n. med. Artur Witkowski 

Szanowni studenci Wydziału Politechnicznego

kierunków Budownictwo, Elektrotechnika, Inżynieria środowiska, Inżynieria technologii medycznych, Mechanika i budowa maszyn

W okresie od 4 do 24 marca 2026 r. dostępne będą do wypełnienia ankiety studenckie, w których możecie ocenić jakość prowadzonych zajęć w semestrze zimowym 2025/2026.

Bardzo mocno zachęcam do znalezienia dogodnej chwili czasu i oceniania wszystkich zajęć, które mieliście w semestrze zimowym.

Proszę również o wyrażenie opinii w otwartym pytaniu co do spraw, które uważacie, że należałoby poprawić, zmienić lub rozwiązać.

Wasze zdanie naprawdę się liczy i jest brane pod uwagę przy aktualizacji programów studiów, przydzielaniu zajęć nauczycielom akademickim , zmianach organizacyjnych itp.

Ma tym większe znaczenie im więcej zostanie udzielonych odpowiedzi – bo wyrażone opinie są wtedy wiarygodne i miarodajne.

Dostęp do ankiet można uzyskać poprzez indywidulane konto w Wirtualnej Uczelni – zapewniam że ankiety są anonimowe – gromadzone są tylko zagregowane dane związane z udzielonymi odpowiedziami i wyrażonymi opiniami bez powiązania odpowiedzi z konkretnym kontem.

Po zakończeniu ankietowania podsumowanie wyników ankiet zostanie przedstawione na stronie Wydziału Politechnicznego w zakładce Studenci/Jakość Kształcenia – wszystkich zainteresowanych zachęcam do zapoznania się z aktualnymi i poprzednimi wynikami ankiet.

Jeszcze raz zachęcam do licznego wypełniania ankiet i wyrażenia swoich opinii.

Studenci kierunku Informatyka mogą wyrażać swoje opinie w ankietach prowadzonych każdorazowo przez Katedrę Informatyki.

Dziekan Wydziału Politechnicznego

dr inż. Piotr Czarnywojtek