Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, nadał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o zdrowiu dr. hab. Andrzejowi Wojtyle, rektorowi Uniwersytetu Kaliskiego.

Postanowienie w tej sprawie zostało podpisane 25 lipca. Uroczyste wręczenie nominacji profesorskiej dla rektora Uniwersytetu Kaliskiego planowane jest na jesień br.

Prof. Andrzej Wojtyła jest lekarzem, specjalistą chorób dziecięcych oraz zdrowia publicznego. W 1980 r. ukończył studia na Akademii Medycznej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego). W 1990 zdobył specjalizację II stopnia w pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. W 1995 uzyskał certyfikat z międzynarodowych stosunków zdrowotnych w George Washington University, a w 1996 certyfikat z administracji ochrony zdrowia w Georgetown University w Waszyngtonie. W 2004 zdobył specjalizację z zakresu zdrowia publicznego w Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi. Stopień doktora medycyny uzyskał w 2005 roku („Wykorzystanie doświadczeń amerykańskich w zakresie kontroli wydatków zdrowotnych w reformach ochrony zdrowia w Polsce”), a habilitację w 2014 („Wpływ zdrowia i zachowań zdrowotnych kobiet w wieku reprodukcyjnym i w ciąży w Polsce, na zdrowie potomstwa i przyszłych pokoleń – zastosowanie Rozwojowej Hipotezy Zdrowia i Choroby”).

Pracę zaczynał na oddziale dziecięco-noworodkowym Szpitala Miejskiego w Pleszewie. W 1991 r. zdobył mandat posła w wyborach parlamentarnych, pełniąc w Sejmie do 2005 r. m.in. funkcję przewodniczącego Komisji Stałej ds. Zdrowia Publicznego oraz wiceprzewodniczącego Komisji Zdrowia. W latach 1992-1993 był ministrem zdrowia i opieki społecznej, a w latach 2005-2006 – podsekretarzem stanu w resorcie zdrowia. W latach 2006 -2010 zajmował stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego, a w latach 2010-2012  dyrektora Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie. W latach 2013-2014 był dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu. W 2015 został senatorem RP, członkiem Komisji Zdrowia oraz Komisji Nauki, Edukacji i Sportu.

W latach 2013-2015 był adiunktem w Zakładzie Rozwoju Matki i Dziecka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W 2018 roku został rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu, którą przekształcił w Akademię Kaliską, a następnie w Uniwersytet Kaliski. W roku 2024 ponownie został wybrany rektorem uczelni.

Imponujący jest dorobek naukowy prof. Andrzeja Wojtyły – na jego koncie jest blisko 120 prac naukowych (w tym oryginalne, pełnotekstowe prace naukowe, 8 monografii i 13 prac poglądowych) oraz dwa patenty. Ogółem prof. Andrzej Wojtyła uzyskał 317.474 punktów Impact Factor i 3490 punktów MEiN. Indeks Hirsha z bazy Web of Science (na dzień 01.08.2023) wynosi 15 punktów, z bazy Scopus (na dzień 1.08.2023) – 17 punktów.