Jako studentki Wydziału Medycznego i Nauk o Zdrowiu miałyśmy okazję wyjechać do Rygi w ramach programu Erasmus+. Tegoroczną tematyką było „Digital Health 2.0”, czyli cyfrowe zdrowie.
Podczas 5-cio dniowej mobilności miałyśmy okazję dowiedzieć się nowych rzeczy o systemie zdrowotnym zarówno w Łotwie, jak i na świecie. Poznałyśmy najnowsze cyfrowe rozwiązania, które pomagają monitorować aktualne zdrowie pacjentów i zapisywać ich wyniki w historii danego serwisu, aplikacji lub urządzenia.
Pierwszego dnia miałyśmy okazję poznać pozostałych uczestników programu. Byli to studenci z Litwy oraz Finlandii, którzy studiowali fizjoterapię, farmację, pielęgniarstwo i dietetykę. Mieliśmy czas na integrację, opowiedzenie ciekawych faktów o naszych krajach, z których pochodzimy, a nawet mogliśmy spróbować dań regionalnych oraz przekąsek pochodzących z danego kraju.
Drugiego dnia uczestniczyliśmy w wykładach. Pierwszy z nich był na temat cyfrowych serwisów monitorujących stan zdrowia, a drugi o zdalnych konsultacjach lekarskich. Była to idealna okazja do debatowania między wszystkimi uczestnikami o ich korzyściach, ryzykach, mocnych i słabych stronach. Na zakończenie dnia wszyscy udaliśmy się do Muzeum Anatomii, w którym mogliśmy podziwiać kolekcję kości, tkanek i narządów ludzkich.
Trzeciego dnia mieliśmy okazję odwiedzić państwową siedzibę pogotowia ratunkowego, dowiedzieć się, jak działa system ratownictwa medycznego w Rydze oraz zobaczyć wszystkie dostępne rodzaje radiowozów wraz z ich wyposażeniem. Drugą atrakcją tego dnia było odwiedzenie Centrum Technologii Edukacji Medycznej, gdzie mogliśmy zobaczyć symulatory noworodków, wcześniaków, nieprzytomnych pacjentów, czy symulator porodu.
Czwartego dnia kontynuowaliśmy pracę w grupach nad wybranym projektem, który przedstawialiśmy na zakończenie naszej mobilności dnia piątego. Mogliśmy porozmawiać między sobą o rozwiązywaniu problemów społeczności np. w sprawie monitorowania zdrowia lub metodach lokalizowania danego budynku, oddziału i szpitala, do którego chcemy dotrzeć w nieznanym mieście. Wszystkie tematy były oparte o cyfrowe, nowoczesne rozwiązania, dlatego musieliśmy rozwinąć swoją kreatywność.
Podsumowując
Wyjazd w ramach programu Erasmus+ pozwolił nam otworzyć się na medyczny, a zarazem „cyfrowy” świat, który staję się coraz bardziej powszechny. Był to czas, który wykorzystałyśmy w pełni integrując się ze studentami z innych krajów, by poznać bliżej ich kulturę. Poszerzyłyśmy swoją wiedzę z zakresu systemów zdrowotnych oraz przyszłościowych rozwiązań na leczenie i monitorowanie pacjentów za pomocą technologii.
Zachęcamy wszystkich studentów do uczestnictwa w takim wyjeździe, ponieważ są to niesamowite wspomnienia, które ciężko opisać w kilku słowach.
Patrycja, Weronika, Julia