Kilkudziesięciu naukowców z całej Polski rozmawiało przez dwa dni o roli Wojsk Obrony Terytorialnej w kształtowaniu bezpieczeństwa, podczas kolejnej ogólnopolskiej konferencji prakseologicznej.

– Cieszę się, że mogę z państwem uczestniczyć w tej konferencji, ponieważ od dłuższego czasu przyglądam się zaangażowaniu naszych naukowców w rozwój nauki o bezpieczeństwie. Przyznam szczerze, że jestem pod ogromnym wrażeniem. Konferencje organizowane przez Instytut Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Kaliskiego stają się tradycją i raz jeszcze chcę wyrazić zadowolenie, że możemy gościć w murach uczelni wybitnych przedstawicieli nauki, teoretyków i praktyków. Właśnie z tego powodu ta konferencja naukowa jest wyjątkowa. Mam nadzieję, że wzorem lat poprzednich, nasza uczelnia zmieni się w forum wymiany myśli – powiedziała prof. Katarzyna Sygit, prorektor Uniwersytetu Kaliskiego.

– Nasza konferencja jest poświęcona sztuce wojennej, ale ze szczególnym uwzględnieniem Wojsk Obrony Terytorialnej – dodał prof. Jarosław Wołejszo, dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie. – Główny problem badawczy, którym będziemy się zajmować, dotyczy możliwych kierunków rozwoju WOT, aby w pełni wykorzystać ich potencjał w kształtowaniu bezpieczeństwa państwa. Pamiętamy, że żołnierze WOT-u byli zaangażowani podczas różnych akcji – usuwali skutki powodzi, byli wykorzystywani przy organizacji szczepień podczas pandemii, jednakże ich głównym zadaniem jest ochrona granic. Chcemy się zastanowić, jak skutecznie wykorzystać ich potencjał i właśnie temu zagadnieniu będzie poświęcona konferencja.

Podczas dwóch dni obrad naukowcy z całej Polski wzięli udział w kilku panelach, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Ale oprócz wystąpień, zaproszeni gości mogli również wziąć udział w szeregu dodatkowych zajęć – do dyspozycji uczestników konferencji była więc specjalna mobilna strzelnica, stoiska Straży Granicznej, policji i Straży Miejskiej i uczelnianej biblioteki, a w piątek pokaz musztry w wykonaniu Korpus Kadetów przy Zespole Szkół Technicznych im. Hipolita Ciesielskiego w Śremie oraz występ Cheerleaderek HIPOLITKI MB.

Ogólnopolską konferencję naukową ,,Prakseologia w sztuce wojennej. Wojska Obrony Terytorialnej w kształtowaniu bezpieczeństwa” zorganizowali: Instytut Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz Polskie Towarzystwo Geopolityczne, a w gronie współorganizatorów znaleźli się: Akademia Sztuki Wojennej, Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Uniwersytet Pomorski w Słupsku, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Kaliszu, Komenda Miejska Policji w Kaliszu, Wydział Geodezji i Kartografii Urzędu Miasta Kalisza, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, Polskie Towarzystwo Geopolityczne w Krakowie, Biblioteka Uniwersytetu Kaliskiego, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Kaliszu, Straż Miejska Kalisza, Straż Miejska w Szczecinku, TELDAT Sp. z. o.o. Sp. K. Bydgoszcz.