Pierwsza w regionie nowoczesna strzelnica, została uroczyście otwarta w Akademii Kaliskiej. Będą z niej przede wszystkim korzystać studenci, ale również uczniowie z kaliskich szkół i mieszkańcy.

Strzelnica mieści się w budynku Wydziału Nauk Społecznych przy ulicy Łódzkiej i stanowi Laboratorium Metodyki i Techniki Strzelania. Jej przygotowanie i uruchomienie kosztowało blisko 70 tys. zł, a ponad połowę tej kwoty przekazało Miasto Kalisz.

Dziękuję prezydentowi Krystianowi Kinastowskiemu, ale również radnym, którzy postanowili współfinansować naszą strzelnicę – powiedział rektor Akademii Kaliskiej, prof. Andrzej Wojtyła. – Otwarcie laboratorium przypadło na czas, gdzie musimy wzmacniać własną obronność, a być może gotowość na wojnę. Nasze laboratorium jest wyjątkowe i umożliwia jego wykorzystywanie w każdych warunkach atmosferycznych. Jestem pewien, że będzie służyło nie tylko naszym studentom, ale również uczniom z regionu, a nawet szerzej – wszystkim mieszkańcom, których – jeśli będzie taka potrzeba, odpowiednio przeszkolimy. Chcemy, aby każdy kto zechce, mógł się uczyć strzelać, pod okiem naszych fachowców w Wydziału Nauk Społecznych, którzy zajmą się kształceniem Raz jeszcze dziękuję władzom miasta, radnym i wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że tak krótkim czasie udało się stworzyć w naszych obiektach strzelnicę. Szczególne podziękowania chcę skierować na ręce Marzeny Rudowicz, z Biura Pozyskiwania Funduszy i Zarządzania Projektami Akademii Kaliskiej, która koordynowała wszystkie prace, związane z finansami i bezproblemowym przebiegiem całej inwestycji.

Strzelanie będzie odbywać się z pistoletów oraz karabinków bojowych, ale bez amunicji, za to z wykorzystaniem lasera – dodał prof. Jarosław Wołejszo, dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Kaliskiej. – Jedyna różnica między strzelaniem z użyciem broni ostrej, a strzelaniem w naszym laboratorium, to brak efektu odrzutu broni. Wszystkie pozostałe warunki są spełnione. Laboratorium powstało aby mieszkańcy Kalisza i okolic mogli się uczestniczyć w procesie nauki technik, metod, strzelania. Początek szkolenia zakłada strzelania do tarczy sportowej, ale również będą w późniejszym procesie szkolenia wykorzystane sytuacje dynamiczne. Strzelanie będzie się odbywało za pomocą pistoletów, ale również karabinków bojowych. Tarcze będą odzwierciedlać strzelanie przy pomocy amunicji. Co ważne, w tym laboratorium będą się odbywać nauka strzelania, ale również zajęcia z budowy broni.

– Mam nadzieję, że ta edukacja strzelectwa, którą chcemy krzewić jako uczelnia i jako Wydział Nauk Społecznych, będzie propagowana również w szkołach średnich – przyznał dr Paweł Kamiński.

System, obsługujący strzelnicę, stwarza wiele możliwości – możemy za każdym razem zmieniać ustawienia dotyczące ilości amunicji, ale również inaczej ustawiać czas strzelania. Tarcze możemy przybliżać i oddalać, czyli zwiększać lub zmniejszać wirtualną odległość od tarcz. Możemy strzelać z broni krótkiej, ale również z broni długiej, nie tylko w postawie stojącej, ale również klęcząc i leżąc. Po pierwszych kursach, będziemy mogli przejść do strzelań dynamicznych, w różnym terenie, do różnych celów, w różnych warunkach atmosferycznych – uzupełnił szef Laboratorium Metodyki i Techniki Strzelania, dr Sławomir Wronka.

Reportaż z otwarcia Laboratorium Metodyki i Techniki Strzelania