Nowy kierunek studiów – administracja, oraz działający już w poprzednim roku akademickim kierunek prawo będą prowadzone na Wydziale Prawa, który został utworzony zarządzeniem rektora Uniwersytetu Kaliskiego. Wydział rozpocznie działalność 1 września br.
Dotychczas studia na kierunku prawo, były prowadzone na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Kaliskiego. W nowym roku akademickim dojdzie jednak do istotnej zmiany.
– Dla pierwszego roku studiów na kierunku prawo, nie trzeba było tworzyć osobnego wydziału, ale miałem świadomość, że z czasem należy powołać Wydział Prawa – przyznaje rektor Uniwersytetu Kaliskiego, prof. Andrzej Wojtyła. – Teraz zmieniła się sytuacja, ponieważ będziemy mieli już dwa roczniki na kierunku prawo, a więc na jednolitych studiach magisterskich, a dodatkowo uzyskaliśmy uprawnienia do kształcenia studentów na studiach pierwszego stopnia na kierunku administracja. Stąd decyzja o utworzeniu Wydziału Prawa, który będzie obsługiwał oba kierunki.
Administracja jest kierunkiem studiów, który umożliwia połączenie wiedzy prawniczej z zarządzaniem i kompetencjami menedżerskimi. Profil praktyczny został opracowany pod kątem potrzeb rynku pracy oraz współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Realizowane przedmioty umożliwiają nabycie umiejętności w zakresie interpretacji i stosowania przepisów dotyczących funkcjonowania organów administracji rządowej i samorządowej, służby cywilnej, organów wymiaru sprawiedliwości, administracji celno-skarbowej, instytucji społecznych, sektora outsourcingowego. Program studiów uwzględnienia standardy prawa do dobrej administracji (good governance), normy administracji elektronicznej (e-administracja) oraz przeobrażenia w europejskiej przestrzeni administracyjnej. Student może wybrać indywidualną ścieżkę rozwoju, która łączy wiedzę z zakresu nauk prawnych z ekonomią oraz interdyscyplinarnym wymiarem funkcjonowania administracji publicznej. Studenci będą mogli wybrać jeden z przygotowanych modułów poszerzonych kompetencji w zakresie: administracji publicznej, administracji samorządowej, administracji skarbowej oraz administracji gospodarczej. Absolwent studiów na kierunku administracja otrzymuje wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne otwierające drogę do podejmowania zatrudnienia na różnych szczeblach administracji publicznej, przedsiębiorstwach krajowych oraz instytucjach międzynarodowych. Kwalifikacje z zakresu internacjonalizacji prawa wyposażają absolwenta w wiedzę praktyczną związaną z multicentrycznością systemu norm prawa administracyjnego.
Z kolei program jednolitych studiów magisterskich na kierunku prawo obejmuje kształcenie we wszystkich obszarach tradycyjnie łączonych z naukami prawnymi, tj. w obszarze szczegółowych nauk prawnych (m.in. prawo cywilne, karne, administracyjne), ogólnych nauk o prawie (m.in. teoria i filozofia prawa) oraz nauk historycznoprawnych (m.in. prawo rzymskie). Profil praktyczny proponowanych studiów determinuje przewidziane programem praktyki zawodowe, realizowane w jednostkach wymiaru sprawiedliwości, kancelariach prawniczych i w administracji publicznej. Studenci prawa będą mieli możliwość wyboru modułu specjalnościowego: prawa sądowego lub prawa w administracji, obejmującego grupy przedmiotów istotnych ze względu na indywidualnie planowaną ścieżkę kariery prawniczej. Absolwent kierunku będzie miał możliwość przystąpienia do każdego z egzaminów na aplikacje prawnicze. Wiedza, umiejętności i kompetencje, nabyte w trakcie jednolitych studiów prawniczych, wszechstronnie przygotowują nie tylko do dalszej kariery prawniczej, ale również do służby publicznej, pracy w administracji lub w biznesie.