Miejsce odbywania praktyk: Aesthetic Beauty Salon Kinga, Friedrichshafen

Data praktyk: 14.08.2023r. – 14.10.2023r.

W okresie od 14.08.2023 roku do 14.10.2023 roku miałam przyjemność odbyć praktyki
w salonie kosmetycznym „Aesthetic Beauty Salon Kinga”. W trakcie tych praktyk miałam okazję zdobyć cenne doświadczenie w dziedzinie kosmetologii oraz zapoznać się z różnymi aspektami pracy w branży kosmetycznej.

Celem moich praktyk było:

– Poznanie i doskonalenie technik wykonywania zabiegów kosmetycznych, takich jak masaże, mikrodermabrazja, zabiegi na twarz i innych zabiegów nieinwazyjnych oraz inwazyjnych;

– Zdobycie wiedzy na temat pielęgnacji skóry, rodzajów kosmetyków oraz ich zastosowań;

– Rozwijanie umiejętności obsługi klienta oraz zdobywanie doświadczenia w komunikacji
z klientem;

– Doskonalenie przeprowadzania wywiadu kosmetycznego z klientem.

W takcie moich praktyk studenckich miałam możliwość uczestniczyć w rożnych zabiegach kosmetycznych pod nadzorem doświadczonego pracownika salonu Aesthetic. Wykonywałam masaże antycellulitowe na brzuch, uda i pośladki, a także masaż Kobido, zabiegi na twarz, manicure, pedicure oraz depilacje. Pozwoliło mi to na doskonalenie swoich umiejętności technicznych i lepsze zrozumienie potrzeb klientów.

Dodatkowo, miałam okazję zapoznać się z różnymi produktami kosmetycznymi, ich składem oraz zastosowaniem. Nauczyłam się, jak dobrać odpowiednie kosmetyki do konkretnego rodzaju skóry klienta, a także jak poprawnie wykorzystać dany kosmetyk podczas zabiegu.

W trakcie praktyk studenckich także: obsługiwałam klienta, prowadziłam zapisy na kolejne zabiegi.

Jeśli klient był zainteresowany zabiegiem, przeprowadzałam wywiad kosmetyczny, żeby poznać potrzeby klienta i moc wyróżnić wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania danego zabiegu. Wykonywałam zabiegi na twarz tj. oczyszczanie wodorowe. Miałam okazje wykonać zabieg sonoforezy, czyli zabiegu przy użyciu ultradźwięków. Często obserwowałam oraz uczestniczyłam przy zabiegach wstrzykiwania botoksu na twarzy, które wykonywała właścicielka salonu.

Uczyłam się wykonywania pedicure leczniczego oraz poznałam zaawansowane techniki wykonywania modelowania i przedłużania płytkipaznokcia.

W ramach programu Erasmus+ mogłam skorzystać ze wsparcia osoby towarzyszącej, która zarazem była tłumaczem Polskiego Języka Migowego. Było to dla mnie bardzo ważne mieć przy sobie osobę towarzyszącą, którą znam i umiem się z nią porozumiewać w języku migowym. Było to tez istotne z tego względu, że odbywałam praktyki poza granicami Polski, w nowym dla mnie miejscu. Obecność osoby towarzyszącej pomagała mi odnaleźć się w życiu codziennym tj.: poznawać miasto Friedrichshafen, jego kulturę, zabytki, poruszanie się po mieście i jego okolicach. Ponadto, dzięki wsparciu osoby towarzyszącej szybko przyzwyczaiłam się do nowego miejsca odbywania praktyk w ramach Programu Erasmus+.

Praktyki w salonie kosmetycznym „Aesthetic Beauty Salon Kinga” były dla mnie bardzo cennym doświadczeniem. Pozwoliły mi na zdobycie praktycznej wiedzy z zakresu kosmetologii, udoskonalenie umiejętności praktycznych oraz rozwijanie umiejętności interpersonalnych.

Zrozumiałam, jak ważna jest dbałość o klienta, profesjonalne podejście oraz odpowiednia komunikacja w branży kosmetycznej. Również zdobyta wiedza na temat produktów i ich zastosowań będzie dla mnie niezwykle przydatna w przyszłej pracy jako kosmetolog.

Chciałabym podziękować mojej uczelni oraz programowi Erasmus+ za możliwość odbycia praktyk studenckich poza granicami kraju oraz zapewnienie mi wsparcia osoby towarzyszącej w trakcie całego mojego pobytu w Niemczech.

Kornelia, Kosmetologia, 3 rok