Instytyt Nauk Prawnych - – studenci w charakterze publiczności na rozprawie sądowej

W środę 22 listopada 2023 r. w Sądzie Rejonowym w Kaliszu odbyła się rozprawa sądowa, w której w charakterze publiczności – w formie zdalnej – uczestniczyli studenci pierwszego roku prawa Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Przed rozpoczęciem rozprawy przewodniczący SSR Michał Włodarek przybliżył metodykę pracy sędziego w sprawach cywilnych. Edukacja prawna w formie udziału w rozprawach sądowych w charakterze publiczności umożliwia zapoznanie się z pracą zawodową prawników-praktyków, zagadnieniami prawnymi oraz funkcjonowaniem organów wymiaru sprawiedliwości.

Studenci z zainteresowaniem obserwowali przebieg postępowania. W trakcie rozprawy mogli zobaczyć jak w praktyce wygląda, m.in. wywołanie sprawy, sprawdzenie obecności i poprawności wezwań, postępowanie dowodowe, wydawanie postanowień i zarządzeń. Po zamknięciu rozprawy studenci podjęli żywą dyskusję, podczas której sędzia odpowiadał na pytania związane z działalnością orzeczniczą, procedurami sądowymi w sprawach cywilnych, wyjaśnił także kwestię nowelizacji przepisów kodeksu postępowania cywilnego w aspekcie posiedzeń zdalnych. Kolejne spotkania w ramach edukacji prawnej realizowanej we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych UK, w których studenci będą mogli uczestniczyć w charakterze publiczności w rozprawach sądowych, odbędą się w siedzibie Sądu Rejonowego w Kaliszu.

Zdjęcia udostępnione przez Instytut Nauk Prawnych UK