Zderzenie dwóch samolotów nad Kaliszem zakładał scenariusz ćwiczeń, które przeprowadzono w sobotę 20 maja br. w ramach największych w kraju manewrów służb mundurowych RENEGADE/SAREX-23. Swój udział w tym wydarzeniu miała także nasza uczelnia. W roli pozorantów – poszkodowanych w katastrofie, wystąpili studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu, a dzień później zaprezentowali swoje umiejętności podczas Wielkiego Pikniku Służb w Kobylej Górze (pow. ostrzeszowski).

Ćwiczenia taktyczno-specjalne pn. RENEGADE/SAREX-23, rozpoczęły się 17 i potrwają do 26 maja br. Jeden z epizodów odbył się w Kaliszu. Działania służb, które do czasu przeprowadzenia manewrów objęte były klauzulą tajności, wspierali studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Kaliskiej. – Scenariusz ćwiczeń zakładał zderzenie nad miastem dwóch szybowców. Szczątki jednego z nich służby odnalazły na ul. Kordeckiego, a drugiego na terenie dawnego więzienia przy ul. Łódzkiej. Były też osoby poszkodowane: obaj piloci, pasażer jednego z szybowców i dwie osoby postronne, z których jedna oddaliła się z miejsca zdarzenia i błąkała się po mieście. W roli pozorantów wystąpili nasi studenci ucharakteryzowani przez Adriana, studenta kosmetologii – mówi Krzysztof Porada, opiekun studentów.

Dzień później, 21 maja w Kobylej Górze (po. ostrzeszowski) odbył się Wielki Pikniku Służb pn. Akademia Ratownicza. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia była Akademia Kaliska. Uczelnię promowali studenci kierunku ratownictwo medyczne na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Uczestnicy imprezy mogli oglądać w ich wykonaniu pokazy resuscytacji krążeniowo-oddechowej przy użyciu defibrylatora AED.

Organizatorem manewrów RENEGADE/SAREX-23 było Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, a koordynatorem na naszym terenie Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Nocny Tropiciel RENEGADE/SAREX z Kalisza.

Fot. Fb/Szpital Kalisz, Tobiasz Dąbrowski, Krzysztof Porada