Organizatorzy
Wydział Nauk Społecznych i Instytut Nauk o Bezpieczeństwie
oraz Koło Naukowe Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego
Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego
Informacja o konferencji kół naukowych i warsztatach
Perspektywa poznania i zrozumienia rzeczywistości dowodzi, że tematyka bezpieczeństwa i edukacji, mobilności i ekologii jest zawsze istotna, ale w aktualnych uwarunkowaniach zarówno w ujęciu globalnym, jak i regionalnym, utrwala się w świadomości społecznej jako szczególnie ważna i aktualna. Ważna także, bo widziana z perspektywy młodego człowieka. Dlatego też tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej dla studentów kół naukowych i równolegle organizowane warsztaty dla uczniów szkół średnich z cyklu Odkrywamy Naukę koncentrują uwagę i wystąpienia prelegentów na tematyce stanowiącej przedmiot poznania w wymiarze teorii i praktyki. Nadmienić należy, że warsztaty dla uczniów szkół średnich organizowane są w ramach XIII Seminarium Uczniowsko-Studenckiego z cyklu Odkrywamy Naukę.
Zauważyć należy, że współczesna dynamika zmian zagrożenia poczucia bezpieczeństwa wymusza lepsze poznanie i zrozumienie środowiska bezpieczeństwa (personalnego, ekologicznego, komunikacyjnego) i jego uwarunkowań właśnie z punktu widzenia wartości, potrzeb, przekonań i oczekiwań młodego człowieka. Diagnozę tę potwierdzają liczne badania. Multidyscyplinarna tematyka konferencji kół naukowych gwarantuje uzupełnianie wiedzy, podnoszenie świadomości znaczenia pojęcia i obszaru bezpieczeństwa, zapewnia wymianę doświadczeń przez środowiska akademickie z odrębnych dyscyplin dziedziny nauk społecznych. Przyjęta przez organizatorów formuła konferencji stanowi też płaszczyznę do prezentowania wyników własnych badań studentów kół naukowych z różnych uczelni z Polski.
Podkreślić należy, iż celem konferencji kół naukowych jest:
– przybliżanie i odkrywanie nauki, rozumienie jej głębi kontekstu,
– identyfikacja wyzwań i zagrożeń związanych z mobilnością człowieka i ekologią,
– uświadamianie problemów z obszaru edukacji dla bezpieczeństwa, bezpieczeństwa ruchu
drogowego, w tym bezpiecznego kształtowania przestrzeni publicznej,
– wymiana poglądów i doświadczeń studenckiego środowiska akademickiego na aktualne
zagrożenia, szczególnie, które wynikają z korzystania z nowoczesnych technologii
cyfrowych,
– poznawanie argumentacji w ważnych kwestiach zagrożeń dla bezpieczeństwa współczesnego świata, ich definiowania i rozumienia,
– wskazanie skutecznych sposobów ochrony przed zdefiniowanymi zagrożeniami i im
zapobiegania poprzez profilaktykę i prewencję,
– stworzenie uczestnikom konferencji, studentom kół naukowych i ich opiekunom, platformy wymiany doświadczeń utrwalonych w formie publikacji pokonferencyjnej.
Jak każda konferencja dla czynnych uczestników wiąże się z publicznym prezentowaniem zagadnień stanowiących jej przedmiot i cel. Na poziomie poznania konferencja staje się więc przyjemnością kontaktu z nauką. Jest szansą na zdobywanie w obszarze nauki zdolności interpersonalnych, adaptacji wobec ryzyk, szans i wyzwań współczesności.
Konferencja naukowa dla studentów i warsztaty dla uczniów szkół średnich wzmacniają więzi i utrwalają wzajemne, bezpośrednie kontakty. Organizatorzy konferencji liczą na kontynuację tej formy wymiany wspólnych doświadczeń poznania naukowego.
Z pewnością studencka konferencja zapewnia dyskurs teoretyczny, który wymaga rozumienia języka pojęć, tworzy kulturę myślenia i kulturę bycia. Z tych też powodów konferencje środowisk studenckich stymulując aktywność poznawczą powinny znajdować się w centrum uwagi życia akademickiego. Zapraszamy zatem do wspólnej i merytorycznej dyskusji, żywiąc nadzieję na osiągnięcie edukacyjnych celów konferencji.
Współorganizatorzy
Współorganizatorzy naukowi
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
Wydział Bezpieczeństwa Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie
Współorganizatorzy instytucjonalni
Straż Miejska w Kaliszu
Staż Miejska w Szczecinku
Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta ECO sp. z o.o.
SoftBlue S.A w Bydgoszczy Mercedes-Benz Polska Sp. z o.o.
Komitet naukowy konferencji
Przewodnicząca komitetu naukowego
dr Beata Wenerska, prof. UK – Dziekan Wydziału Nauk Społecznych UK
Członkowie komitetu naukowego
prof. dr hab. inż. Jarosław Wołejszo – Uniwersytet Kaliski
prof. dr hab. Piotr Dela – Uniwersytet Kaliski
dr hab. Ireneusz Dziubek, prof. UK − Uniwersytet Kaliski
dr hab. Henryk Noga − Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
dr hab. Adam Radomyski – Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
dr hab. inż. Tomasz Rubaj, prof. UK − Uniwersytet Kaliski
dr Anna Ludwiczak, prof. UK – Uniwersytet Kaliski
dr Izabela Rącka – Uniwersytet Kaliski
dr Artur Dąbek – PWSZ w Koszalinie
dr Agata Dybioch – Straż Miejska Kalisza
dr Tomasz Foryś – Akademia Policji w Szczytnie
dr Grzegorz Grondys – Straż Miejska w Szczecinku
dr Wiesław Jaszczur − Uniwersytet Kaliski
dr Paweł Kamiński − Uniwersytet Kaliski
dr Mirosław Kuświk – Uniwersytet Kaliski
dr Zofia Marciniak − Uniwersytet Kaliski
Komitet organizacyjny konferencji
Przewodniczący komitetu organizacyjnego
dr Wiesław Jaszczur – Uniwersytet Kaliski
Członkowie komitetu organizacyjnego
dr Zofia Marciniak – Uniwersytet Kaliski
mgr Damiana Łada – Uniwersytet Kaliski
mgr Beata Miler – doktorantka Uniwersytetu Kaliskiego
mgr Wojciech Apiecionek – doktorant Uniwersytetu Kaliskiego
Sekretariat konferencji
Katarzyna Bukowska – studentka KN BRD
Paulina Pabian – studentka KN BRD
Wiktoria Szkudlarz – studentka KN BRD Roksana Wojtynka – studentka KN BRD
Ustalenia organizacyjne
Termin i miejsce Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej i warsztatów dla szkół średnich
Ogólnopolska Konferencja Naukowa dla studentów kół naukowych odbędzie się w dniach: 24-25.04.2024 r. w Kaliszu, w murach Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, w Auli Collegium Oecologicum przy Poznańskiej 201-205.
Warsztaty w ramach Seminarium Uczniowsko-Studenckiego odbędą się w dniu 25.04.2024 r. w Kaliszu, w budynku Collegium Oecologicum przy Poznańskiej 201-205.
Zgłoszenia
Zgłoszenia uczestnictwa proszę przesyłać z wykorzystaniem formularza zgłoszeniowego (dostępny w zakładce DO POBRANIA) w terminie do 01.04.2024 r. na adres: z.marciniak@uniwersytetkaliski.edu.pl
Udział w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej i Seminarium Uczniowsko-Studenckim jest nieodpłatny. Decyduje termin zgłoszenia uczestnictwa w konferencji i seminarium.
Nocleg
Czynni uczestnicy Konferencji Naukowej, studenci kół naukowych i ich opiekunowie mają nieodpłatnie zapewniony nocleg w dniu 24.04.2024 r. w Akademiku Uniwersytetu Kaliskiego.
Wydarzenie towarzyszące
W dniu 24.04.2024 r. o godz. 16.00 dla czynnych uczestników konferencji, opiekunów kół naukowych i zaproszonych gości przewidziana jest uroczysta obiadokolacja z okazji dziesięciolecia istnienia Koła Naukowego BRD. Organizatorzy serdecznie zapraszają do uczestnictwa.
Publikacja pokonferencyjna
Przewiduje się wydanie publikacji pokonferencyjnej w formie recenzowanej, punktowanej monografii (20 pkt za każdy rozdział). Udział autorów publikacji w monografii – nieodpłatny. Redakcja pokonferencyjnej publikacji zastrzega sobie prawo wyboru artykułów.
Termin nadsyłania abstraktów rozdziałów do dnia 30.05.2024 r.
Termin nadsyłania rozdziałów sformatowanych zgodnie z ustaleniami Wydawnictwa Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego do 30.06. 2024 roku.
Zasady formatowania rozdziałów w zakładce DO POBRANIA
Wraz z rozdziałami przesłać należy wypełnione i podpisane Oświadczenie autora oraz Umowę wydawniczą. Wzory w zakładce DO POBRANIA
Uwaga: osoby z niepełnosprawnością prosimy o wypełnienie ankiety, druk w zakładce DO POBRANIA. Znając Państwa potrzeby podejmiemy wszelkie starania, by udział w konferencji był dla Państwa jak najbardziej komfortowy. Wszystkie materiały proszę przesyłać na adres: z.marciniak@uniwersytetkaliski.edu.pl
Dane kontaktowe
dr Zofia Marciniak z.marciniak@uniwersytetkaliski.edu.pl, tel. 796865582 (w sprawie udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej)
mgr Damiana Łada d.lada@uniwersytetkaliski.edu.pl, tel. 604 551 075 (w sprawie udziału szkół śrdnich w warsztatach) dr Wiesław Jaszczur w.jaszczur@uniwerstetkaliski.edu.pl, tel. 502 409 723 (w sprawie publikacji pokonferencyjnej)