Prof. Andrzej Wojtyła, rektor Uniwersytetu Kaliskiego otrzymał medal i dyplom z okazji Jubileuszu 70-lecia Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki oraz Medal Założyciela i Pierwszego Dyrektora GBL Stanisława Konopki.

Główna Biblioteka Lekarska jest jedną z trzech głównych bibliotek resortowych w kraju. W jej zbiorach znajduje się ponad 700.000 woluminów, obejmujących publikacje z zakresu medycyny, farmacji, nauk biomedycznych oraz historii nauk medycznych. Najcenniejsze zbiory stanowią niezbywalną część dziedzictwa narodowego. Ze zbiorów biblioteki korzystają lekarze, farmaceuci, pielęgniarki, rehabilitanci i studenci nauk medycznych.

Biblioteka została założona 8 czerwca 1945 r. przez prof. Stanisława Konopkę – historyka medycyny, wybitnego bibliotekarza i bibliografa. Główną siedzibą biblioteki jest gmach przedwojennej kamienicy przy ul. Chocimskiej 22, natomiast zbiory specjalne mieszczą się w Dziale Starej Książki Medycznej.

W działalności biblioteczno-informacyjnej ważną rolę odgrywają także oddziały terenowe biblioteki, które powstawały w ciągu wielu lat, poszerzając zasięg jej działalności na cały kraj. Jeden z nich mieści się w obiektach Uniwersytetu Kaliskiego przy ulicy Kaszubskiej.

– Otrzymane medale stanowią dla mnie ogromny powód satysfakcji – powiedział prof. Andrzej Wojtyła. – Oddział Głównej Biblioteki Lekarskiej mieścił się w Kaliszu przed laty, później został zlikwidowany, ale w porozumieniu z dyrektorem Wojciechem Giermaziakiem, udało się ponownie uruchomić do w Kaliszu, dzięki czemu studenci kierunków medycznych, w tym kierunku lekarskiego, mają dostęp do wyjątkowych treści, niezbędnych w procesie ich kształcenia. Nasza współpraca przebiega harmonijnie, o czym świadczą otrzymane honorowe wyróżnienia.

Pamiątkowe medale i dyplomy z rąk dyrektora Giermaziaka odebrał dyrektor administracyjny Uniwersytetu Kaliskiego, dr Łukasz Mikołajczyk.