• Polski
  • English
    • Contrast
    • Font

Informacja na temat stypendiów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2025/2026 znajduje się na stronie Ministerstwa.

Stypendia ministra są przyznawane studentom na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1571, z późn. zm.)

Szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz wypłacania stypendiów określają:

rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców z dnia 1 kwietnia 2019 r. (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 428)

Szczegółową procedurę składania wniosków w Uniwersytecie Kaliskim określa Zarządzenie Nr 0300.166.II.2024 Rektora Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego z dnia 17 września 2025 roku w sprawie trybu składania wniosków o stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2025/2026 oraz wyznaczenia Koordynatora ds. wniosków o stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wnioski o stypendium ministra z upoważnienia Rektora nadzoruje Koordynator Uczelni:

mgr Marta Podwapińska

adres e-mail: m.podwapińska@uniwersytetkaliski.edu.pl

tel.: (62) 50 05 103

Korespondencja dotycząca stypendium ministra powinna być kierowana wyłącznie na powyższy adres.

W roku akademickim 2025/2026 wnioski o stypendium ministra dla studentów będą składane za pośrednictwem Zintegrowanego Systemu Usług dla Nauki Obsługa Strumieni Finansowania (system OSF).

Moduł składania wniosków o stypendium zostanie udostępniony w systemie OSF w dniu 1 października 2025 r. od godz. 8:00.

WAŻNE TERMINY

  • do 4 października 2025 r. – studenci składają do dziekana swojego wydziału za pośrednictwem dziekanatu pisemne zgłoszenie swojej kandydatury oraz oświadczenie nr 1 w wersji papierowej. Zgłoszenie powinno zawierać imię, nazwisko, kierunek studiów oraz telefon kontaktowy studenta wraz z dokumentacją osiągnięć.
  • do 11 października 2025 r. – dziekan po zapoznaniu się ze zgłoszeniem oraz przedstawioną dokumentacją wydaje opinię pozytywną lub negatywną.
  • od 12 października 2025 r. – Koordynator przekazuje studentom loginy i hasła do systemu OSF.
  • do 17 października 2025 r. –studenci wypełniają wnioski. Wygenerowane z systemu robocze pliki pdf wraz z załącznikami przesyłają koordynatorowi pocztą elektroniczną.
  • do 20 października 2025 r. –Koordynator, po weryfikacji danych osobowych studentów przez dziekanaty, przedstawia wnioski o stypendia Rektorowi Uniwersytetu Kaliskiego.
  • do 25 października 2025 r. – Rektor przekazuje ministrowi podpisane elektronicznie wnioski o przyznanie stypendium za pośrednictwem systemu OSF.

Dane dotyczące osiągnięć i załączniki potrzebne do wypełnienia wniosku o przyznanie stypendium ministra za znaczące osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2025/2026

PLIKI DO POBRANIA:

Zarządzenie Nr 0300.166.II.2025 Rektora Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego z dnia 17 września 2025 roku w sprawie trybu składania wniosków o stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2025/2026 oraz wyznaczenia Koordynatora ds. wniosków o stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zarządzenie Nr 0300.166.II.2025 Rektora Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego z dnia 17 września 2025 roku w sprawie trybu składania wniosków o stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2025/2026 oraz wyznaczenia Koordynatora ds. wniosków o stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – dokument dostosowany do wymogów WCAG

24 prelekcje, w tym specjalny wykład prof. Andrzeja Chwalby, rozstrzygnięcie konkursu historyczno – literackiego, którego bohaterem był prezydent Stanisław Wojciechowski, a także wystawa pamiątek i mnóstwo kuluarowych rozmów – tak wyglądała zakończona w piątek na Uniwersytecie Kaliskim ogólnopolska konferencja naukowa „Życie i dokonania prezydenta Rzeczypospolitej Stanisława Wojciechowskiego”.

Obrady naukowców miały na celu przybliżenie postaci drugiego prezydenta II Rzeczpospolitej. – Uniwersytet Kaliski, gdzie odbywa się konferencja, jest szczególnie predysponowany do popularyzacji wiedzy o prezydencie Wojciechowskim ze względu na to, że nosi jego imię – nie tylko jako wybitnego polityka i działacza społecznego, ale też kaliszanina – powiedział prof. Krzysztof Walczak, przewodniczący komitetu organizacyjnego. – Jego biografia, mimo istotnej roli w historii Polski, pozostaje niepełna i niedoceniona. Wydarzenie, które właśnie dobiegło końca stworzy przestrzeń do zaprezentowania wyników badań, wymiany poglądów oraz krytycznej analizy materiałów archiwalnych i bibliograficznych. Będziemy wydawać bibliografię prac Stanisława Wojciechowskiego. W popularnym odbiorze wiemy, że był drugim prezydentem II Rzeczypospolitej. Natomiast jego szczegóły z życia nie są już takie oczywiste i powszechnie znane, dlatego usiłujemy to zgłębić i zawrzeć w dużej biograficznej pracy.

Podczas konferencji postać, ale również dokonania Stanisława Wojciechowskiego były prezentowane w wyjątkowo szerokim ujęciu – naukowcy opowiadali m. in. o jego rewolucyjnej działalności, współpracy z Józefem Piłsudskim, nawet o postaci prezydenta w obrazach satyrycznych. Sporo mówiono o przewrocie majowym 1926 roku i jego skutkach, a także rozmawiano na temat wpływu Stanisława Wojciechowskiego na polską historię, pamięć o nim w XX i XXI wieku czy stosunku władz komunistycznych.

Ważnym elementem konferencji, był otwarty wykład prof. Andrzeja Chwalby ,,12-15 maja 1926: zamach czy demonstracja”, który zgromadził kilkadziesiąt osób. – Jak to się stało, że przyjaciele, których połączyła konspiracja oraz kobiety, w pewnym momencie stali się śmiertelnymi wrogami? – pytał prof. Chwalba – Przecież są świadectwa, że w czasie działalności konspiracyjnej spali pod jednym kocem na jednym łóżku, jeszcze w czasach zaborów spotkali się w Londynie, gdzie spędzili Boże Narodzenie i Nowy Rok, a później sam Piłsudski pouczył premiera Ignacego Paderewskiego, że ma zaproponować tekę ministra właśnie Stanisławowi Wojciechowskiemu.  (…) Panowie pozostawali w bardzo bliskich relacjach, mimo, że pierwsze różnice poglądów pojawiły się podczas I wojny światowej. Kolejna znacząca różnica ujawniła się w stosunku do wyprawy na Kijów w 1920 roku. Stanisław Wojciechowski nie akceptował tego pomysłu i uważał go za niepotrzebny i niebezpieczny. Piłsudski był bardzo zawiedziony i miał żal o to do swojego przyjaciela z konspiracji. Na tym etapie nie przestali się jednak szanować i cenić, ale ich relacja stopniowo stawały się coraz trudniejsze. Mimo to spotykali się na imieninach w Belwederze – Józefa, Stanisława, Marii i Aleksandry. (…) Kluczowym momentem w tej relacji  było ustąpienie rządu Władysława Grabskiego – Piłsudski czuł się silny i 15 listopada 1925 roku przyjechał do Belwederu z kartką, na której miał wypisane nazwiska generałów, którzy nie mogą być ministrami spraw wojskowych i nazwiskami tych, którzy mogą otrzymać nominację. Piłsudski zażądał, aby prezydent podpisał, że przyjął to do wiadomości. Tak też się stało, ale Stanisław Wojciechowski zwrócił się z prośbą, aby marszałek nie ujawniał tego wydarzenia. Na to Józef Piłsudski powiedział, że musi to wszystko ujawnić, żeby Polacy wiedzieli, jakiego mają prezydenta.

Wśród wielu niezwykłych prelekcji na szczególną uwagę zasługiwała ta, przygotowana przez dr Elżbietę Czerniawską Steczek oraz dr. Marcina Mikołajczyka na temat inicjatywy nadania imienia prezydenta uczelni. – Dyskusja związana z wyborem patrona była interesująca, a na jej ostatnim etapie pozostało troje najpoważniejszych kandydatów – przyznała dr Czerniawska Steczek. – Maria Dąbrowska, Alfons Parczewski i właśnie Stanisław Wojciechowski. Nasza wybitna pisarka do 1960 roku nie cieszyła się specjalnym uznaniem kaliszan. To się zmieniło, gdy otrzymała tytuł honorowego obywatela miasta i w swoim przemówieniu powiedziała m. in: – W mojej osobie nadaliście honorowy doktorat mojej ziemi kaliskiej. Autorka ,,Nocy i dni” miała zatem szansę, żeby zostać patronem uczelni, ale ostatecznie jej kandydatura nie została zaakceptowana. Z kolei Alfons Parczewski – prawnik, bibliofil, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, rektor Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie, mimo iż  był bardzo poważnym kandydatem ostatecznie nie został wybrany, mimo iż jego kandydatura była poważnie rozważana. Pewien wpływ na to miał fakt, że kilka lat wcześniej, kaliska Książnica Pedagogiczna uzyskała imię właśnie Alfonsa Parczewskiego. Ostateczny wybór padł więc na Stanisława Wojciechowskiego, a zwolennicy takiego rozwiązania zwracali uwagę, nie tylko na to, że był człowiekiem energicznym i zaangażowanym, który w swojej działalności stawiał na pierwszym miejscu dobro Polski, ale również na jego czystość moralną i patriotyzm. (…) Kandydaturę poparły jednostki uczelni i samorząd studencki, a także ówczesny prezydenta Kalisza – Janusz Pęcherz, który w swojej opinii przyznał, że nadanie uczelni imienia prezydenta Stanisława Wojciechowskiego jest ze wszech miar słuszne i celowe. Senat ówczesne PWSZ przyjął więc stosowną uchwałę i władze uczelni wystąpiły do departamentu szkolnictwa wyższego Ministerstwa Edukacji i Nauki z odpowiednim wnioskiem. 28 kwietnia 2005 roku uczelnia otrzymała patrona, którym został właśnie prezydent Stanisław Wojciechowski. Co ważne, na uroczystą inaugurację roku akademickiego 2005/2006 przyjechał do Kalisza prof. Maciej Władysław Grabski,  wnuk prezydenta Wojciechowskiego, który powiedział: – Kalisz istnieje w pierwszym tomie jego pamiętników. Dziadek wszędzie podkreślał, że jest kaliszaninem. (…) Jestem zaszczycony, że mogę tu być i odczuwam ogromną satysfakcję, że mała ojczyzna mojego dziadka upomniała się o niego. Dzięki temu ponownie, po latach, tutaj wrócił – przyznała dr Elżbieta Czerniawska Steczek.

Konferencja jest elementem projektu badawczego pt. „Prezydent Stanisław Wojciechowski. Jego wiek, dokonania, pamięć”, realizowanego przez Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Nauka dla Społeczeństwa II” w obszarze „Humanistyka-Społeczeństwo-Tożsamość”.

Zgodnie z harmonogramem roku akademickiego 2025/2026, w dniu 30 września 2025 r. odbędą się spotkania informacyjne dla osób przyjętych na pierwszy rok studiów stacjonarnych.

  • godz. 10.00 Wydział Prawa (Collegium Oecologicum przy ul. Poznańskiej 201-205)
  • godz. 11.00 Wydział Politechniczny (aula na II piętrze budynku Instytutu Inżynierii Mechanicznej przy ul. Poznańskiej 201-205)
  • godz. 12.00 Wydział Nauk Społecznych (Collegium Novum przy ul. Nowy Świat 4a, sala zielona)
  • godz. 13.00 Wydział Medyczny i Nauk o Zdrowiu (Collegium Medicum przy ul. Kaszubskiej 13)
  • godz. 14.00 Wydział Medyczny i Nauk o Zdrowiu – kierunek lekarski (Collegium Medicum przy ul. Kaszubskiej 13)
  • godz. 15.30 Wydział Medyczno-Społeczno-Techniczny Filia we Wrześni (Grzymysławice 10, Sala Konferencyjna)

Spotkania na studiach niestacjonarnych:

Wydział Politechniczny: 3 października 2025, godz. 17.00

Wydział Prawa: podczas pierwszego zjazdu (informacja wkrótce na stronie wydziału)

Wydział Nauk Społecznych: 4 października 2025, godz. 8.00 (szczegóły wkrótce)

Wydział Medyczny i Nauk o Zdrowiu: informacja wkrótce na stronie wydziału

Szczegółowe informacje zawarte są w załącznikach poniżej.

– Postawiliśmy sobie ambitny cel, aby przypomnieć i przybliżyć całej Polsce wybitną postać prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i mam nadzieję, że to nam się uda – powiedział rektor Uniwersytetu Kaliskiego, prof. Andrzej Wojtyła, podczas otwarcia Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej ,,Życie i dokonania Prezydenta Rzeczpospolitej Stanisława Wojciechowskiego”.

Uroczysta inauguracja konferencji odbyła się w czwartek w sali wykładowej rektoratu Uniwersytetu Kaliskiego. – Ten budynek, to również zasługa prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, który musiał zmagać się  przeciwnikami jego budowy w naszym mieście i odpierał zarzuty, że nie warto stawiać gmachu Banku Polskiego w prowincjonalnym i zniszczonym przez Niemców Kaliszu – przyznał prof. Andrzej Wojtyła. – Konferencja naukową, którą mam zaszczyt otworzyć, jest szalenie istotna z mojego punktu widzenia. Przez dwa najbliższe dni będziemy mówić o prezydencie Stanisławie Wojciechowskim, a moim zdaniem to postać niedoceniona i zapomniana, również w Kaliszu. Trudno w to uwierzyć, ale w roku 2012 zawalił się dworek rodzinny na Wojciechówce, w którym prezydent dorastał i spędzał dzieciństwo. Mimo, że interweniowałem w tej sprawie, nikt nie był zainteresowany jego zabezpieczeniem i odrestaurowaniem. Wszystko dlatego, że większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jakiego formatu politykiem był Stanisław Wojciechowski. A przecież to właśnie on stworzył podwaliny pod administrację samorządową, przyczynił się znacząco reformy monetarnej, budował ruch spółdzielczy w Polsce i stworzył podwaliny społeczeństwa obywatelskiego. To szalenie interesująca postać, na którą nie należy patrzeć jedynie przez pryzmat prezydentury, ale trzeba docenić całość jego dokonań. Tym bardziej, że Stanisław Wojciechowski nie był doktrynerem, a wręcz przeciwnie – był politykiem koncyliacyjnym. Cieszę się, że wspominamy tę postać o niej mówimy. Chcemy, aby właśnie z Kalisza poszedł w świat impuls, który pozwoli na nowo odkryć patrona naszej  uczelni. Wiem od posłanki Barbary Oliwieckiej, że niebawem w Sejmie zostanie otwarta specjalna wystawa, poświęcona właśnie drugiemu prezydentowi II Rzeczpospolitej.

– Konferencja naukowa, którą dzisiaj rozpoczynamy, jest elementem działań Uniwersytetu Kaliskiego i zarazem częścią projektu naukowo badawczego, poświęconego patronowi uczelni  – powiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego, prof. Krzysztof Walczak. – Mamy zaszczyt poinformować, że honorowy patronat nad wydarzeniem przyjęli: marszałek Senatu – Małgorzata Kidawa Błońska, która jest prawnuczką Stanisława Wojciechowskiego, prezydent Kalisza Krystian Kinastowski, a także rektor Uniwersytetu Kaliskiego, prof. Andrzej Wojtyła. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych, a partnerami Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk oraz Biblioteka Uniwersytetu Kaliskiego. Efektem konferencji będzie opublikowany tom materiałów konferencyjnych, upowszechniając dorobek naukowy tego spotkania. Konferencja jest jednym z zadań realizowanych w ramach dwuletniego projektu pt. „Prezydent Stanisław Wojciechowski. Jego wiek, dokonania, pamięć” przez Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych”. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Nauka dla Społeczeństwa II” w obszarze „Humanistyka-Społeczeństwo-Tożsamość”.

Wykład inaugurujący obrady, pod tytułem ,,Od „falstartu grudniowego” do „resetu majowego”. Gabriel Narutowicz i Stanisław Wojciechowski” wygłosił prof. Wojciech Łazuga, który otrzymał godność honorowego członka Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Co ważne, w programie konferencji znalazły się nie tylko doskonałe wystąpienia naukowców, ale również elementy, popularyzujące naukę, a przede wszystkim postać prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Specjalnie dla mieszkańców Kalisza zaplanowano otwarty wykład prof. Andrzeja Chwalby, połączony ze zwiedzaniem ponad 100-letniego gmachu rektoratu uczelni, a także wręczono nagrody dla zwycięzców konkursu historyczno – literackiego na temat patrona uczelni. Na konkurs napłynęły prace z całej Polski, a jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

1.𝐎𝐥𝐢𝐰𝐢𝐚 𝐖𝐢ś𝐧𝐢𝐨𝐰𝐬𝐤𝐚 z Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie

2.𝐌𝐢𝐜𝐡𝐚𝐥𝐢𝐧𝐚 𝐌𝐚𝐣𝐜𝐡𝐞𝐫 z Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr VIII w Opolu

3.𝐆𝐫𝐳𝐞𝐠𝐨𝐫𝐳 𝐉𝐨́𝐳𝐞𝐟𝐨𝐰𝐬𝐤𝐢 z Technikum im. św. Józefa w Kaliszu

Wyróżnienia:

𝐊𝐚𝐣𝐚 𝐂𝐡𝐫𝐮ś𝐜𝐢𝐜𝐤𝐚 z Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie

𝐀𝐧𝐭𝐨𝐧𝐢 𝐉𝐚𝐫𝐞𝐤 z I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu

𝐌𝐚𝐣𝐚 𝐈𝐠𝐧𝐚𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳 z II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu

𝐆𝐚𝐛𝐫𝐢𝐞𝐥𝐚 Ł𝐮𝐜𝐳𝐚𝐤 z III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu

𝐂𝐞𝐳𝐚𝐫𝐲 𝐖𝐞𝐫𝐛𝐢ń𝐬𝐤𝐢 z II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu

𝐖𝐞𝐫𝐨𝐧𝐢𝐤𝐚 𝐁𝐮𝐫𝐜𝐳𝐲ń𝐬𝐤𝐚 z II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu

Konkurs również był częścią popularyzatorską projektu badawczego pt. „Prezydent Stanisław Wojciechowski. Jego wiek, dokonania, pamięć”, realizowanego przez Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Nauka dla Społeczeństwa II” w obszarze „Humanistyka-Społeczeństwo-Tożsamość”.

Na Uniwersytecie Kaliskim rozpoczęła się 34. krajowa konferencja Zdrowych Miast Polskich ,,Współczesne uzależnienia – wyzwania przyszłości”. Przedstawiciele samorządów przez najbliższe trzy dni będą debatować na temat zdrowia publicznego w Polsce.

Cieszę się, że 34. konferencja odbywa się w najstarszym polskim mieście, które jest w gronie założycieli stowarzyszenia – powiedział podczas oficjalnego otwarcia uroczystości prezydent Kalisza, Krystian Kinastowski. – W tym czasie naszemu miastu udało się zrobić bardzo dużo, a jednym z większych osiągnięć, jest miejsce, w którym odbywa się konferencja. Nie chodzi mi teraz o ten wspaniały budynek, nagrodzony tytułem ,,Modernizacja roku” – mam na myśli fakt, że spotykamy się dzisiaj na uczelni, która jest w randze uniwersytetu, a od trzech lat można tutaj studiować na kierunku lekarskim. W Kaliszu korzystamy z doświadczeń kadry naukowej uczelni i mogę powiedzieć, że wzrasta poziom świadomości zdrowotnej dzięki naukowcom, zatrudnionym na Uniwersytecie Kaliskim, ale również dzięki samorządowi. Mam świadomość, jak ważną rolę odgrywa miasto w zakresie profilaktyki i działalności prozdrowotnej – to jedna z naszych głównych aktywności usług społecznych. Od 34 lat rozmawiamy o zdrowiu  dostosowujemy się do zmieniającej rzeczywistości, ponieważ na przestrzeni lat pojawiły się nowe zagrożenia, o których nie wiedzieliśmy, zakładając stowarzyszenie. Życzę państwu udanego pobytu i mam nadzieję na zebranie cennych doświadczeń. Będąc przedstawiciele samorządów dodam tylko, że czekamy na państwa rekomendacje, które będziemy się starać wprowadzić w życie.

– W 2011 roku Kalisz organizował po raz pierwszy organizował podobną konferencję i nasz samorząd robił to we współpracy ówczesną Państwową Wyższą Szkołą Zawodową. Ten czas, który upłynął pokazuje najpełniej, jaką drogę przeszła nasza uczelnia – przyznał moderator konferencji – Janusz Sibiński.
– Pragnę państwa powitać na Uniwersytecie Kaliskim, najmłodszym uniwersytecie w Polsce – powiedział rektor, prof. Andrzej Wojtyła. – Jesteśmy klasycznym uniwersytetem w sensie anglosaskim – kształcimy studentów na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu, na Wydziale Nauk Społecznych, Na Wydziale Prawnym i Wydziale Politechnicznym. Cieszę się, że państwo działacie na rzecz zdrowia publicznego w miastach i że ta działalność jest dostosowana do bieżących potrzeb. Obserwuję inicjatywy stowarzyszenia od 1993 roku, gdy byłem ministrem zdrowia i wiem, że robicie wiele dobrego, współpracując m. in. z inspekcją sanitarną i promując zdrowy styl życia.

Inauguracyjny wykład ,,Zdrowie a rozwój cywilizacyjny Polski”, wygłosił prof. Witold Zatoński, a podczas konferencji swoje badania zaprezentują również inni naukowcy Uniwersytetu Kaliskiego, m. in. gen. bryg. dr n. med. Andrzej Trybusz, czy prof. Paulina Wojtyła – Buciora.

Konferencja zgromadziła blisko 50 uczestników z ponad 20 miast z całej Polski, w tym koordynatorów i przedstawicieli miast członkowskich Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich. Podczas obrad omawiane są zagadnienia dotyczące m. in. współczesnych uzależnień i ich wpływu na zdrowie społeczeństwa, zagrożeń epidemicznych w kontekście zmian klimatycznych, nowych substancji psychoaktywnych i wyzwań dla systemu ochrony zdrowia, zachowań ryzykownych młodzieży a także dobrych praktyk w obszarze zdrowia publicznego realizowanych w polskich miastach. Oprócz części merytorycznej uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić Kalisz, zapoznać się z jego historią i zabytkami, a także odwiedzić nową siedzibę Uniwersytetu Kaliskiego mieszczącą się w odrestaurowanym budynku dawnego Banku Polskiego. Organizatorami wydarzenia są: Miasto Kalisz, Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich oraz Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.