12 października 2024 r. w auli Instytutu Inżynierii Mechanicznej na Wydziale Politechnicznym odbył się wykład branżowy dla studentów I roku kierunku Elektrotechnika (studia stacjonarne i niestacjonarne). Wydarzenie było realizowane w ramach projektu „Nowoczesne kształcenie dla przemysłu przyszłości”, finansowanego ze środków Funduszy Europejskich.

Wykład pt. „Rozwiązania zrobotyzowane w branży meblarskiej i spożywczej” poprowadziła mgr inż. Kamila Jaworowska, przedstawicielka firmy Astor. Studenci mieli okazję zapoznać się z nowoczesnymi konstrukcjami robotów wykorzystywanych w przemyśle, m.in. w procesach spawalniczych, malarskich oraz w zadaniach związanych z przenoszeniem i pakowaniem produktów. Pani Kamila omówiła także zaawansowane konstrukcje chwytaków do robotów, w tym pneumatycznych, elektromagnetycznych i specjalistycznych, wykorzystywanych np. do przenoszenia dużych płyt meblowych.

Ostatnia część wykładu poświęcona była robotom pracującym w trudnych warunkach, takich jak kopalnie soli, oraz w branży spożywczej, gdzie muszą spełniać najwyższe standardy higieniczne.

Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach projektu.