Prawie 150 uczniów wzięło udział w kolejnych seminariach i warsztatach, realizowanych przez Uniwersytet Kaliski w ramach programu #młodzi#zdrowi. Na przełomie stycznia i lutego w uczelni gościła młodzież z Technikum św. Józefa w Kaliszu, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu oraz III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim.

W ramach zajęć pn. “Toksykologia, leki, dragi, dopki i inne wynalazki”, młodzież z technikum uczyła się m.in. udzielania pierwszej pomocy w przypadku zasłabnięcia po zażyciu substancji odurzającej, a także miała okazję wysłuchać wykładu wyjątkowego toksykologa, dr. Eryka Matuszkiewicza. – Podczas spotkań z młodymi ludźmi staram się mówić o narkotykach wszystko to, czego nie powie im diler – przyznał lekarz i naukowiec.

Spotkanie zatytułowane “Smarfon do nosa czy nos do smartfona – zdrowe nawyki bez bólu i skrzywienia”, poświęcono z kolei wadom postawy spowodowanym ciągłym wpatrywaniem się w ekran smartfona. Podczas intensywnych warsztatów uczniowie „Ekonomika” otrzymali dokładny instruktaż ćwiczeń korekcyjnych dla wad postawy, kolan i stóp, a na zakończenie – przydatne do ćwiczeń gadżety.

Kolejna grupa młodych ludzi, tym razem z Ostrowa Wielkopolskiego, wzięła udział w zajęciach ”Mistrzowie Sztuk Promiennych. Elektroradiolog – oczy medycyny”. Goście mieli okazję poznać tajniki pracy elektroradiologa, a także zwiedzić pracownie w Ośrodku Radioterapii.

Były to już kolejne wykłady i warsztaty w ramach projektu #młodzi#zdrowi, który realizuje Wydział Medyczny i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Kaliskiego. – Celem projektu jest popularyzacja nauki i promocja zdrowego trybu życia wśród młodzieży szkolnej. Jako środowisko akademickie podejmujemy odpowiedzialność za edukację społeczeństwa oraz kształtowanie zdrowych nawyków i świadomości w zakresie żywienia, aktywności fizycznej, a także profilaktyki chorób cywilizacyjnych – mówi prodziekan ds. studenckich dr inż.  Małgorzata Kowalczyk, prof. Uniwersytetu Kaliskiego.

Projekt skierowany jest do młodzieży z klas 7 i 8 szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz nauczycieli i rodziców. W sumie weźmie w nim udział 600 uczniów. Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem objęli Prezydent Miasta Kalisza oraz Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Na realizację zadania Uniwersytet Kaliski pozyskał wsparcie finansowe z budżetu państwa, w ramach programu ,,Społeczna odpowiedzialność nauki II – popularyzacja nauki”.