14 czerwca 2024 r. po raz trzydziesty drugi rozdano nagrody w Kaliskim Konkursie Informatycznym, którego organizatorami są Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu wraz z IV Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu. Główną nagrodą był laptop ufundowany przez Jego Magnificencję Rektora Uniwersytetu Kaliskiego prof. Andrzeja Wojtyłę. Podczas uroczystości dr Marcin Żurawski z Uniwersytetu Kaliskiego wygłosił wykład na temat sztucznej inteligencji.

Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży. Do finału zakwalifikowano 26 uczniów z terenu całej Polski. Najważniejszym kryterium oceny prac konkursowych było zaawansowanie programistyczne. Komisja brała również pod uwagę walory graficzne i dźwiękowe, przebieg procesu instalacji, czytelność, zrozumiałość i poprawność językową opisów oraz prezentację programów w czasie rozmów finałowych, a także możliwość rozwoju programu w przyszłości.

Komisja konkursowa w składzie: Wojciech Kos reprezentujący ODN w Kaliszu oraz Uniwersytet Kaliski (przewodniczący), dr Marcin Żurawski z Uniwersytetu Kaliskiego oraz Radosław Pior ze Szkoły Jagiellończyk w Kaliszu, przyznała nagrody w dwóch kategoriach:

Kategoria szkół podstawowych
I miejsce – Wiktor Perskawiec, Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Moskurni, opiekun merytoryczny: Magdalena Skowron

Kategoria szkół ponadpodstawowych
I miejsce – Marcin Czembrowski, Liceum Ogólnokształcące nr IX we Wrocławiu, opiekun merytoryczny: Agnieszka Antas-Kucypera
II miejsce – Kordian Janowski, Technikum im. św. Józefa w Kaliszu, opiekun merytoryczny: Jacek Wardęga
III miejsce – Antoni Ciesielski, Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, opiekun merytoryczny:  Paweł Sobczak
Wyróżnienie – Krystian Wąsiewicz, Michał Zdunek, Technikum im. św. Józefa w Kaliszu, opiekun merytoryczny: Jacek Wardęga
Wyróżnienie – Marcin Wolniaczyk, Technikum im. św. Józefa w Kaliszu, opiekun merytoryczny: Jacek Wardęga
Wyróżnienie – Paweł Morczek Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu, opiekun merytoryczny: Marek Wrona

Poziom prac w tegorocznej edycji konkursu był bardzo wysoki i wyrównany. Największą grupę stanowiły programy użytkowe dotyczące komunikacji międzyludzkiej.

Patronat nad Konkursem objął Wielkopolski Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Kalisza oraz Rektor Uniwersytetu Kaliskiego, który ufundował główną nagrodę w postaci laptopa. Sponsorem nagród był również Netland Computers z Kalisza.

Wszystkim uczestnikom życzymy dalszych sukcesów i rozwijania swoich umiejętności programistycznych – być może na kierunku informatyka na Wydziale Politechnicznym Uniwersytetu Kaliskiego. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą edukacyjna uczelni.