Więcej informacji na temat Konferencji – Link do strony konferencji
Ogólnopolska konferencja naukowa ,,Znaczenie polskich środowisk politycznych XIX wieku dla formowania kadr odrodzonej Polski. Historia i biografie” rozpoczęła się dzisiaj na Uniwersytecie Kaliskim. Cenieni w całej Polsce historycy, będą obradować do soboty.
Konferencja odbywa się pod patronatem prezydenta Miasta Kalisza- Krystiana Kinastowskiego oraz rektora Uniwersytetu Kaliskiego – prof. Andrzeja Wojtyły, a także Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Jest organizowana w ramach projektu „Prezydent Stanisław Wojciechowski. Jego wiek, dokonania, pamięć”, realizowanego przez Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych, Uniwersytetu Kaliskiego. Naukowcy rozmawiają m. in. o kształtowanie się polskich środowisk politycznych od XIX wieku, formowanie partii politycznych i ich działalności, czy roli kościoła katolickiego w zachowaniu ducha narodowego i kreowaniu liderów.
– Bardzo serdecznie dziękuję za przybycie na konferencję, która odbywa się w bliskości 106-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – powiedział, witając zebranych, prof. Andrzej Wojtyła. – Ludzie pochodzący z Kalisza i okolic, jak również patron naszej uczelni, w tym dziele uczestniczyli. Wiem, że organizatorzy konferencji, pragną ukazać polski ruch wyzwoleńczy XIX i XX wieku poprzez biografię wybitnych działaczy, a więc przedstawicieli elit, które są niezbędnym elementem funkcjonowania narodu, rozwoju i przetrwania. Marian Piłka w swoim artykule napisał, że naród bez własnych elit jest niepełny i ograniczony. Pamiętamy zatem, że w okresie zaborów elity intelektualne, polityczne, czy kulturalne przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Te elity sprzed ponad wieku, powinny stanowić przykład na naszych obecnych elit politycznych. Wybitni przedstawiciele, walczący o niepodległość w XIX czy XX wieku udowodnili, że nawet mając różne poglądy polityczne i podejście do przyszłego państwa można się porozumieć. Roman Dmowski i Józef Piłsudski stali po różnych stronach barykady, ale potrafili ponownie stworzyć państwo polskie, chociaż mieli różne koncepcje jego funkcjonowania. Będąc rektorem Uniwersytetu Kaliskiego, któremu patronuje Stanisław Wojciechowski, życzę państwu owocnych obrad.
– Otwarcie konferencji jest znakomitą okazją, by nadać tytuł członka honorowego Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, prof. Jerzemu Pietrzakowi, związanemu z naszą uczelnią. To wyjątkowa postać, historyk wieku XVII i XX że szczególnym uwzględnieniem historii parlamentaryzmu i kościoła. Jestem szczęśliwy, że prof. Pietrzak jest z nami, tym bardziej, że na szczególną uwagę zasługuje jego dorobek regionalny, związany z Ostrowem Wielkopolskim. Obecnie prof. Jerzy Pietrzak z doświadczeniem i entuzjazmem wspiera Uniwersytet Kaliski i Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych – powiedział prof. Krzysztof Walczak, szef KTPN.
Obrady można śledzić na żywo, klikając w link: https://youtube.com/live/gC3Cu6d7Jag
Szczegółowy program jest dostępny tutaj: https://uniwersytetkaliski.edu.pl/wp-content/uploads/2024/11/program-konferencji-14-16-listopada-2024.pdf
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwa „Nauka dla Społeczeństwa II” nr projektu NdS-II/SP/0056/2023/01. Dofinansowanie: 834 070 zł. Całkowita wartość: 834 070 zł.