Nowoczesne Laboratorium Automatyki i Robotyki otwarto 19 grudnia na Wydziale Politechnicznym Uniwersytetu Kaliskiego. To przełomowy moment, który umożliwi uczelni jeszcze bardziej wszechstronne i efektywne kształcenie w dziedzinie technologii przyszłości.

Laboratorium zostało wyposażone w innowacyjne rozwiązania, a jednym z najbardziej fascynujących elementów są roboty edukacyjne Astorino. To unikatowe dzieło – 6-osiowy Kawasaki Robotics, oparty o technologię druku 3D. To narzędzie przyniesie naszym studentom niezliczone możliwości nauki i eksploracji w fascynującym świecie automatyzacji – mówi dr inż. Dominik Wojtaszczyk, kierownik Katedry Elektrotechniki na Wydziale Politechnicznym. – W laboratorium będziemy mogli zgłębiać tajniki programowania robotów przemysłowych, projektować aplikacje typu pick&place oraz symulować rzeczywiste procesy przemysłowe. To niesamowita okazja dla naszych studentów, aby zdobyć praktyczne umiejętności, które znajdą zastosowanie w praktyce i są kluczowe na współczesnym rynku pracy.

W roboty wyposażyła laboratorium firma Astor. – Możemy pochwalić się tym, że w ciągu dwóch lat ponad 100 sztuk tych robotów dostarczyliśmy na rynek. Produkt jest cały czas rozwijany, doposażamy go w kolejne urządzenia peryferyjne, żeby jeszcze bardziej urzeczywistnić robota edukacyjnego do tego, który na co dzień pracuje w przemyśle – mówi Damian Fryska, dyrektor Oddziału Astor Zachód.

Dużą zaletą robotów  jest fakt, że wydrukowane zostały na drukarkach 3D, a taki sprzęt również znalazł się na wyposażeniu Laboratorium Automatyki i Robotyki. – Jeśli coś się uszkodzi my jako firma Astor udostępniamy dokumentację mechaniczną, można samemu wydrukować dany komponent i go wymienić. Dlatego nie ma się co bać, że studenci coś uszkodzą, bo to jest po to, żeby się uczyli. Bez dotknięcia tego nie poznają tych rozwiązań w dobry sposób, żeby przygotować się do pracy w przemyśle. Nie wymaga to również dużego nakładu finansowego – dodaje Damian Fryska.

W laboratorium odbywać się będą zajęcia z różnych przedmiotów, nie tylko dla studentów elektrotechniki. Inwestycja została sfinansowana w ramach Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości 2023 ze środków budżetu państwa.

Uroczyste otwarcie laboratorium z udziałem przedstawicieli władz uczelni, Wydziału Politechnicznego oraz studentów, było także okazją do podpisania umowy o współpracy między Uniwersytetem Kaliskim a firmą Astor. Jej przedmiotem są wspólne szkolenia, staże i praktyki dla studentów, aby jeszcze bardziej mogli poszerzać horyzonty zawodowe.

Dokument sygnowali rektor uczelni prof. Andrzej Wojtyła oraz dyrektor Oddziału Astor Zachód Damian Fryska.