Dziś w sali 27 budynku Instytutu Inżynierii Mechanicznej na terenie Kampusu Wydziału Politechnicznego odbył się wykład prowadzony przez dr Rafała Subbotko, Prezesa Zarządu firmy Gühring Sp. z o.o. Wykład, zrealizowany w ramach projektu „Nowoczesne kształcenie na potrzeby polskiej gospodarki”, skierowany był do studentów kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, semestr pierwszy studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, rocznik akademicki 2024/2025.

Podczas wykładu, omówiono kluczowe aspekty obróbki skrawaniem, ze szczególnym uwzględnieniem innowacji w procesie wiercenia. Dr Subbotko przedstawił różnorodne materiały wykorzystywane do produkcji narzędzi skrawających, takie jak stale narzędziowe, węglik spiekany, ceramika czy diament polikrystaliczny. Omówił również właściwości tych materiałów, jak wytrzymałość, twardość, kruchość i trwałość, oraz proces powstawania wiórów w trakcie skrawania – w tym różnice między materiałami krótko- i długowiórowymi.

Szczególną uwagę poświęcono tematyce wiercenia. Studenci mieli okazję poznać budowę i geometrię wierteł, a także dowiedzieć się więcej o procesach głębokiego wiercenia oraz zastosowaniach takich narzędzi, jak wiertła lufowe i eżektorowe.

Wykład ten był doskonałą okazją do zdobycia praktycznej wiedzy, którą uczestnicy mogą wykorzystać w przyszłej pracy inżynierskiej. Projekt „Nowoczesne kształcenie na potrzeby polskiej gospodarki” stawia na rozwój kompetencji technicznych, wspierając młodych inżynierów w lepszym przygotowaniu do wyzwań współczesnego rynku pracy.