• Polski
  • English
    • Contrast
    • Font

Studenci Wydziału Nauk Społecznych, Wydziału Prawa oraz Wydziału Medycznego i Nauk o Zdrowiu rozpoczęli udział w projekcie „Cyfrowo NIEwykluczeni”

W ramach szkoleń uczestnicy rozwijają kluczowe kompetencje cyfrowe, takie jak:
✔️ umiejętności informacyjne i korzystanie z danych (Pakiet MS Office)
✔️ komunikacja i współpraca online
✔️ tworzenie treści cyfrowych
✔️ bezpieczeństwo w sieci
✔️ rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem technologii.

Dlaczego to ważne?
Zdobyte umiejętności zwiększają konkurencyjność na rynku pracy, przygotowują do funkcjonowania w nowoczesnym środowisku zawodowym oraz umożliwiają efektywne korzystanie z narzędzi cyfrowych w różnych branżach. Uczestnicy uczą się m.in. pracy zespołowej na odległość, analizy danych czy świadomego i bezpiecznego korzystania z technologii – kompetencji szczególnie cenionych przez pracodawców.

 Projekt otwiera również drzwi do pełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym, ułatwiając korzystanie z usług online oraz rozwój osobisty.

 Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

 Organizatorzy:
Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości
Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kaliszu

Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników i życzymy owocnej nauki !

Reprezentanci kierunku prawo naszej uczelni wzięli udział w programie Blended Intensive Programme zatytułowanym „Conflict Resolution from Theory to Practice”, który odbył się na renomowanym Uniwersytecie Babeș-Bolyai w rumuńskim Klużu-Napoce. Wydarzenie to stanowiło unikalną okazję do pogłębienia wiedzy z zakresu alternatywnych metod rozwiązywania sporów w międzynarodowym środowisku akademickim.

Przez 5 dni uczestniczyliśmy w intensywnym cyklu kształcenia, który łączył rzetelne przygotowanie teoretyczne z praktycznym podejściem do wyzwań, przed jakimi stają współcześni prawnicy w procesach polubownych. Głównym punktem programu były warsztaty poświęcone mediacjom, podczas których mieliśmy okazję sprawdzić zdobytą wiedzę w działaniu. Symulacje realnych konfliktów pozwoliły nam na trening krytycznego myślenia, precyzyjnej komunikacji oraz technik negocjacyjnych, które są nieodzowne w codziennej praktyce prawniczej. Wyjazd ten stał się doskonałą platformą do konfrontacji teorii akademickiej z dynamiczną rzeczywistością procesową, zmuszając nas do szukania kreatywnych i skutecznych rozwiązań wykraczających poza sztywne ramy przepisów kodeksowych.

Niezwykle istotnym aspektem wyjazdu do serca Transylwanii był wymiar społeczny i networkingowy. Współpraca ze studentami i wykładowcami z różnych krajów Europy pozwoliła nam na nawiązanie cennych, międzynarodowych kontaktów oraz wymianę doświadczeń dotyczących funkcjonowania systemów prawnych w innych państwach. Praca w zróżnicowanych kulturowo grupach pokazała, jak kluczowa w zawodzie prawnika jest empatia oraz zrozumienie perspektywy drugiej strony, co bezpośrednio przekłada się na skuteczność w rozwiązywaniu sporów na drodze pozasądowej.

Wracamy z Rumunii z nowymi umiejętnościami, certyfikatami i głowami pełnymi świeżych pomysłów na dalszy rozwój naukowy oraz zawodowy. Składamy serdeczne podziękowania organizatorom z Uniwersytetu Babeș-Bolyai za profesjonalne przygotowanie merytoryczne oraz stworzenie inspirującej, pełnej życzliwości atmosfery. Doświadczenie zdobyte w Klużu-Napoce z pewnością zaowocuje w naszej przyszłej pracy, motywując nas do dalszego promowania kultury dialogu i mediacji w polskim systemie prawnym.

Joasia, Michalina, Kinga, Aleksandra, Karol, Kacper, Prawo III

Mój wyjazd na program BIP Erasmus+ do Kluż-Napoka w Rumunii był bardzo wartościowym doświadczeniem. Podczas pobytu miałem możliwość studiowania w zagranicznej uczelni, uczestniczenia w zajęciach prowadzonych w języku angielskim oraz poznania innego systemu nauczania.

Wyjazd pozwolił mi rozwinąć umiejętności językowe, zwiększyć samodzielność oraz zdobyć nowe doświadczenia kulturowe. Miałem okazję poznać studentów z wielu krajów, co sprzyjało wymianie doświadczeń i integracji międzynarodowej.

Pobyt w Rumunii umożliwił także poznanie lokalnej kultury, tradycji oraz codziennego życia mieszkańców. Uważam, że udział w programie Erasmus+ był cennym etapem mojego rozwoju osobistego i akademickiego.

Sebastian, Bezpieczeństwo Narodowe, I MGR

Przez trzy dni naukowcy, praktycy i samorządowcy rozmawiają na Uniwersytecie Kaliskim o prawnych, ekonomicznych i technicznych aspektach bezpieczeństwa pracy systemu energetycznego Polski. We wtorek została zainaugurowana Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Energia i Gospodarka 2026. Bezpieczeństwo i stabilność systemu energetycznego” zorganizowana przez Instytut Prawa i Regulacji Energetyki i Gospodarki (IPREG) działający na uczelni.

Patronat nad konferencją objęli Minister Energii, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki oraz liczne towarzystwa branżowe. Partnerem wydarzenia jest Energa Operator S.A. Konferencja to wydarzenie o interdyscyplinarnym charakterze, które skupiło naukowców, przedstawicieli administracji z Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Renatą Mroczek oraz Ministerstwa Energii, organizacji branżowych, dużych odbiorców i wytwórców energii, dystrybutorów energii elektrycznej, przemysłu oraz samorządów. Przedstawiając problematykę konferencji, prof. UK dr hab. Mariusz Swora, kierujący IPREG, stwierdził: „Bezpieczeństwo i stabilność to dwie najistotniejsze wartości dla krajowego systemu elektroenergetycznego, które są zapewniane przede wszystkim przez dyspozycyjne moce w systemie, czyli przede wszystkim elektrownie węglowe i gazowe, a w przyszłości przez energetykę jądrową.” Szef IPREG podkreślił, że zapewnienie prawidłowej pracy KSE i jego zbilansowanie w systemie wysoko nasyconym źródłami odnawialnymi, takimi jak wiatr i fotowoltaika, jest poważnym wyzwaniem dla operatorów systemów dystrybucyjnych i operatora systemu przesyłowego. W ramach konferencji odniesiono się też do dostępności cenowej energii, która jest jednym z elementów bezpieczeństwa energetycznego. „Dzisiejsze ceny energii niszczą konkurencyjność przemysłu. Wynika to z wysokich kosztów systemowych, a w szczególności cen uprawnień do emisji CO2” – dodał prof. Mariusz Swora.

Przedmiotem konferencji była też „mała energetyka”, działająca w formie na przykład spółdzielni energetycznych. „Przyglądamy się pomysłom na energetykę samorządową i doceniamy ten kierunek. Ma ona dla mnie sens tylko jeżeli przynosi wymierne korzyści dla pracy systemu elektroenergetycznego” – stwierdził szef IPREG. Problematyce energetyki na poziomie samorządu było poświęcone również pierwsze Seminarium IPREG, które skupiło się na problematyce lokalnego bilansowania i planowania energetycznego, współorganizowane z Narodowym Centrum Analiz Energetycznych, kierowanym przez doktora Rafała Gawina.

Pierwsze tego typu wydarzenie na Uniwersytecie Kaliskim inaugurowało działalność nowo utworzonego Instytutu Prawa i Regulacji Energetyki i Gospodarki. Podsumowując je rektor UK prof. dr hab. Andrzej Wojtyła stwierdził: „Energetyka to dziś jedno z najpoważniejszych wyzwań dla Polski i Europy, a konferencja łącząca energetykę z gospodarką to bardzo ważne wydarzenie o wymiarze ogólnopolskim i lokalnym, które połączyło naukowców, przedstawicieli administracji i przemysłu. Konferencja Energetyka i Gospodarka jest istotnym wkładem Uniwersytetu Kaliskiego w debatę o najważniejszych problemach gospodarczych Polski i Europy”.

Partnerem strategicznym konferencji była spółka Energa Operator, a patronami honorowymi: Ministerstwo Energii, Urząd Regulacji Energetyki, Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie, Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej, Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii, Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu, Towarowa Giełda Energii, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej oraz Polski Komitet Energii Elektrycznej.

O znaczeniu inicjatywy świadczy również zainteresowanie mediów środowiska akademickiego, w tym publikacja na portalu Forum Akademickie – link: https://forumakademickie.pl/w-kaliszu-powstal-instytut-prawa-i-regulacji-energetyki-i-gospodarki/

„Jednostka i państwo w cyberprzestrzeni – szanse, zagrożenia, uwarunkowania prawne i społeczne” były tematem konferencji, która odbyła się 11 marca w Collegium Oecologicum Wydziału Prawa Uniwersytetu Kaliskiego. W wydarzeniu zorganizowanym przez Wydział Prawa Uniwersytetu Kaliskiego i Instytut Nauk Prawnych UK we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej wzięli udział eksperci, studenci oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Spotkanie było okazją do pogłębionej refleksji nad wyzwaniami, jakie rozwój cyberprzestrzeni stawia przed państwem, prawem i społeczeństwem – szczególnie w kontekście rosnącego znaczenia walki z dezinformacją. Otwierając konferencję, rektor Uniwersytetu Kaliskiego prof. dr hab. n. med. i n. o zdr Andrzej Wojtyła odniósł się do współczesnej debaty publicznej w kontekście korzystania z nowoczesnych środków przekazu, a także mało krytycznego podejścia młodych ludzi do treści zamieszczanych w Internecie.

– Uważam, że w tej chwili nawet oglądając polski Sejm, a byłem w Sejmie i w Senacie bardzo wiele razy, nie decydują argumenty, tylko siła głosu. Co jest oczywiście prawdopodobnie – to jest mój wniosek – spowodowane tym, że korzystamy z tabletów, z nowoczesnych środków przekazu i widzę w rozmowach z młodymi ludźmi, ze swoimi studentami, że jest to wiedza odtwórcza – mówił prof. Andrzej Wojtyła. –  Nie przesiewa się informacji, nie analizuje się ich. Dlatego my musimy tę młodzież uczyć, jak mają korzystać z tych informacji, ale również tego, że siłą głosu nie uzyska się celu, tylko trzeba umieć dyskutować, szanować drugą stronę, rezygnować z części swoich postulatów, ażeby dojść do kompromisu i wtedy będziecie mieli sukces i przeciwnik również będzie miał sukces. Na tym polega dochodzenie do kompromisu i posuwanie spraw do przodu.

– Bardzo dziękuję za te słowa pana rektora. Państwo polskie w ostatnim okresie bardzo się rozwinęło, jesteśmy potęgą gospodarczą, ale mamy pewne zagrożenia – przyznał, odnosząc się do słów przedmówcy dr Jan Wiśniewski, koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Jako przykład podał wojnę w Ukrainie. – Przy okazji tych działań spotkaliśmy się z olbrzymią falą dezinformacji, która miała nas w pewien sposób skłócić, sprawdzić sprawność naszych działań, naszej administracji, władzy, zobaczyć, jak zareagują sojusznicy. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej Wielkopolskie Kujawsko-Pomorskie ma pewną misję, misję powierzoną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych – misję rozmów, debat, dyskusji, informowania społeczeństwa o tego typu zagrożeniach, właśnie o dezinformacji. Ja jestem przeszczęśliwy, że dzisiaj mogę wziąć udział w debacie tak wybitnych ekspertów, ponieważ my musimy informować państwa, was o tych wszystkich kwestiach, ponieważ to jest jeden z elementów, no niestety, ale współczesności i to jest jeden z elementów, o którym musimy wiedzieć i z którego roli powinniśmy zdawać sobie sprawę.

Konferencję rozpoczęła debata ekspercka pt. „Prawna ochrona przed dezinformacją”, której keynote speakerem był prof. dr hab. Tadeusz Gadkowski. W swoich wystąpieniach eksperci poruszali m.in. kwestie praw człowieka w cyberprzestrzeni, zagrożeń związanych z dezinformacją oraz relacji między prawem do prawdy a prawem do adekwatności. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. prof. dr hab. Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, dr Agnieszka Jankowska oraz dr hab. Andrzej Krasuski, prof. UK.

Wystąpieniom ekspertów z uwagą przysłuchiwali się studenci Wydziału Prawa oraz uczniowie klas patronackich z: I LO im. A. Asnyka w Kaliszu, II LO im. T. KOściuszki w Kaliszu, III LO im. M. Kopernika w Kaliszu, Zsepołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu i II LO w Ostrowie Wielkopolskim.

W ramach wydarzenia odbyło się również seminarium naukowe poświęcone prawnej ochronie przed dezinformacją w kontekście uwarunkowań prawnych i społecznych. W dyskusji udział wzięli przedstawiciele wielu ośrodków akademickich, w tym m.in.: prof. dr hab. Marcin Kamiński, dr hab. Ewa Szewczyk, prof. UK, prof. dr hab. Anna Młynarska-Sobaczewska, prof. dr hab. Tadeusz Gadkowski, dr hab. Andrzej Krasuski, prof. UK, dr Adam Plichta, prof. dr hab. Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, dr Agnieszka Jankowska, dr Wojciech Włoch, dr Piotr Chrzczonowicz, dr Piotr Sadowski oraz dr Jan Wiśniewski.

Interesujesz się nowymi technologiami, sztuczną inteligencją i rozwojem w branży IT? Weź udział w webinarze Booksy pt. „Engineering in the Age of AI: Why Architecture and Responsibility Matter More Than Ever”, który odbędzie się 26 marca 2026 r. o godz. 16:00.

To spotkanie będzie świetną okazją, by lepiej zrozumieć, jak sztuczna inteligencja zmienia codzienną pracę programistów i dlaczego w erze automatyzacji coraz większe znaczenie mają architektura systemów, krytyczne myślenie oraz odpowiedzialność za podejmowane decyzje techniczne. Uczestnicy dowiedzą się również więcej o programie Early Careers w Booksy.

Podczas webinaru poruszone zostaną m.in. takie tematy jak:

  • wpływ AI na współczesne tworzenie oprogramowania,
  • rola inżynierów w projektowaniu bezpiecznych, skalowalnych i niezawodnych systemów,
  • znaczenie odpowiedzialności i świadomego podejmowania decyzji technicznych.

Uwaga: webinar odbędzie się w języku angielskim.

Szczegóły wydarzenia:

  • Data: 26 marca 2026
  • Godzina: 16:00
  • Platforma: Google Meet (link do spotkania zostanie przesłany po rejestracji)

Link do zapisów: [LINK]

240 małych studentów uczestniczy w V edycji Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego, którego partnerem jest Uniwersytet Kaliski. Przed nimi interaktywne wykłady, warsztaty i eksperymenty. Pierwsze zajęcia odbyły się w sobotę, 14 marca.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny to wyjątkowy projekt edukacyjny, skierowany do dzieci w wieku 7–12 lat. Inicjatywa od lat cieszy się ogromną popularnością wśród najmłodszych i ich rodziców, którzy zgodnie podkreślają, że to „nauka w najciekawszej formie. Na tegoroczną edycję zapisało się 240 małych studentów, a 100 kolejnych chętnych trafiło na listę rezerwową. W nadchodzącym semestrze na uczestników czekają cztery interaktywne wykłady popularnonaukowe oraz praktyczne warsztaty prowadzone w małych grupach.

Zajęcia zostały zaprojektowane tak, aby angażować dzieci od pierwszych minut – poprzez pokazy, eksperymenty i możliwość samodzielnego odkrywania świata nauki. Każdy uczestnik otrzyma „wyprawkę studenta”, a dzieci biorące udział w warsztatach dodatkowo „Zestaw Naukowca”, który pozwoli kontynuować eksperymenty również w domu. – Macie tutaj głównie zajęcia z przedmiotów ścisłych, a znajdujemy się na kampusie, gdzie kształcimy przyszłych inżynierów, ale macie również zajęcia biologiczne i być może ktoś z was zostanie w przyszłości lekarzem. Mam nadzieję, że wyniesiecie stąd bardzo miłe wspomnienia i w przyszłości zostaniecie naszymi studentami – powiedział, otwierając V edycję Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego, rektor Uniwersytetu Kaliskiego, prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Andrzej Wojtyła.

Małych studentów powitał także Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent miasta, który nawiązał do początków DUT. – Historia dzisiejszego spotkania miała miejsce kilka lat temu, kiedy Stowarzyszenie Dolina Lotnicza zwróciło się do nas z propozycją, że mają świetny pomysł, który realizują w Rzeszowie. Miasto Kalisz nie zastanawiało się długo, zwłaszcza mając tak dobrego partnera, jak Uniwersytet Kaliski, bo wiele inwestycji w edukację prowadzimy wspólnie z uniwersytetem od wielu, wielu lat. To jest bardzo cenne, bo widzimy w edukacji szansę na rozwój. A jeżeli docieramy do tak młodych studentów, tym bardziej jest to wartość dodana. A rodzicom dziękujemy za zaufanie, że widzicie w tym cel i sens – powiedział Grzegorz Kulawinek.

W inauguracji wzięli udział także Ewelina Dudek, naczelnik Wydziału Edukacji oraz Sławomir Zdyb, sekretarz Stowarzyszenia Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego “Wielkopolski Klaster Lotniczy” i dyrektor generalny firmy Meyer Tool Poland. – W trakcie tych zajęć macie okazję, żeby przekonać się, że nauki techniczne – chemia, fizyka są bardzo inspirujące i mogą być bardzie ciekaw. Mam nadzieję, że doświadczenia, które tu zdobędziecie pozwolą wam kontynuować naukę w przyszłości na kierunkach technicznych – dodał Sławomir Zdyb.

Projekt organizowany jest przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, przy wsparciu Partnerów: Wielkopolskiego Klastra Lotniczego, Pratt & Whitney Kalisz, Meyer Tool Poland, Barnes Aerospace, Uniwersytetu Kaliskiego oraz Miasta Kalisza.

Msza święta w intencji społeczności akademickiej zakończyła tegoroczne obchody Święta Uniwersytetu Kaliskiego. Wydarzenie zgromadziło władze uczelni, duchowieństwo oraz społeczność akademicką, stając się okazją do refleksji nad misją uniwersytetu i dziedzictwem patrona – Stanisława Wojciechowskiego.

Gości i biskupa kaliskiego Damiana Bryla, który przewodniczył eucharystii, powitał gospodarz kościoła garnizonowego – ks. płk. w st. spocz. Tadeusz Pałuska. Wśród obecnych znaleźli się m.in. duszpasterz akademicki ks. Sebastian Kąkol oraz przedstawiciele władz Uniwersytetu Kaliskiego z rektorem, prof. Andrzejem Wojtyłą na czele. – Spotkaliśmy się dzisiaj, aby polecać Bogu dumę naszego miasta, Uniwersytet Kaliski – powiedział ks. Tadeusz Pałuska.

Przewodniczący liturgii Biskup Damian Bryl w swojej homilii nawiązał do idei uniwersalności wiedzy. Przywołując postać św. Jana Henryka Newmana – wybitnego myśliciela, doktora kościoła i reformatora szkolnictwa wyższego – podkreślił, że istotą uniwersytetu jest doświadczenie

– Dzisiaj często uczelnie skłaniają się ku wąskiej specjalizacji, a naukowiec zajmuje się jedynie wycinkiem rzeczywistości. Newman uczy nas patrzeć na całość. Rozwój nauk ma sens tylko wtedy, gdy dostrzegamy powiązania między różnymi dziedzinami. Człowiek pozbawiony wiedzy ogólnej staje się ograniczony w swoich poszukiwaniach prawdy – mówił bp Damian Bryl, dziękując społeczności akademickiej za wkład w życie miasta.

Data uroczystości nie była przypadkowa, przypadła w 157. rocznicę urodzin patrona uczelni – Stanisława Wojciechowskiego, prezydenta II RP i patrona, który urodził się w podkaliskim Tyńcu.

– Stanisław Wojciechowski nie był jedynie teoretykiem, był wielkim ideowcem i reformatorem, który krzewił idee społeczeństwa obywatelskiego. To nieprzypadkowy patron dla naszej uczelni – zaznaczył rektor Uniwersytetu Kaliskiego, prof. Andrzej Wojtyła. Rektor odniósł się również do modelu kształcenia, który chce promować na Uniwersytecie Kaliskim, nawiązując do swoich doświadczeń z Georgetown University. Podkreślił, że wzorem najlepszych światowych uczelni, studenci (w tym doktoranci) powinni mieć kontakt z filozofią i łaciną, aby kształtować nie tylko kompetencje zawodowe, ale i humanistyczny fundament myślenia.

W nabożeństwie uczestniczyli również: prorektor ds. studenckich i kształcenia dr Tatiana Manasterska, prorektor ds. nauki prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Katarzyna Sygit, przewodniczący Rady Uczelni Józef Jamrozik, kanclerz Grzegorz Szymański oraz dyrektor administracyjny Łukasz Mikołajczyk. Obecni byli członkowie również przedstawiciele Senatu, pracownicy oraz liczni przyjaciele uczelni.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Chór Kameralny Uniwersytetu Kaliskiego pod dyrekcją Michała Plichty, nadając wydarzeniu wyjątkowy, podniosły charakter.


Wielu mieszkańców Kalisza, ale również Ostrowa Wielkopolskiego, Pleszewa, a nawet Radomia skorzystało z atrakcji przygotowanych na Święto Uniwersytetu Kaliskiego. W sobotę, 14 marca, drzwi uczelni były otwarte dla wszystkich, którzy chcieli poznać działalność, skorzystać z porad specjalistów oraz wziąć udział w wydarzeniach edukacyjnych i popularnonaukowych.

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc była strefa zdrowia, gdzie można było bezpłatnie wykonać podstawowe badania profilaktyczne – pomiar ciśnienia tętniczego, pulsu, saturacji czy poziomu cukru we krwi, a także sprawdzić wskaźnik BMI. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również konsultacje z położnymi dla przyszłych mam oraz porady kosmetologiczne dotyczące m.in. analizy składów kosmetyków i doboru preparatów do typu skóry. W programie znalazł się także wykład lekarza urologa, Oktawiusza Wierzbickiego, pt. „Dlaczego nie warto ufać internetowym poradom zdrowotnym?”, po którym uczestnicy mogli skorzystać z indywidualnych porad specjalistycznych.

Osoby, które odwiedziły Wydział Prawa mogły skorzystać z bezpłatnych porad prawnych udzielanych przez ekspertów – prof. Marka Szewczyka z zakresu prawa budowlanego i zagospodarowania przestrzennego oraz dr. Adama Plichtę, specjalizującego się w prawie cywilnym i rodzinnym.

Z kolei Wydział Politechniczny przygotował pokazy i warsztaty popularyzujące naukę oraz nowoczesne technologie. Odwiedzający mogli zobaczyć inteligentne roboty mobilne, obserwować programowanie robotów przemysłowych, a także wziąć udział w eksperymentach chemicznych i materiałowych. Dużym powodzeniem cieszyła się możliwość stworzenia własnego breloka na drukarce 3D oraz pokazy skanowania optycznego i pracy ramienia robota.

Na uczestników czekały również atrakcje o bardziej praktycznym charakterze – m.in. strzelnica laserowa oraz symulator wózka widłowego. Najmłodsi odwiedzający mogli natomiast wziąć udział w zajęciach przygotowanych przez Bibliotekę Uniwersytetu Kaliskiego w ramach strefy „Mały Obywatel – śladami Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego”.

Jednym z głównych punktów programu była także gra terenowa „Misja: Prezydent. Śladami Stanisława Wojciechowskiego”, podczas której uczestnicy poznawali historię patrona uczelni oraz najważniejsze miejsca związane z jego działalnością. Na wszystkich, którzy ukończyli grę, czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez uczelnię oraz Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, Centrum Kultury i Sztuki, Aquapark oraz  Miasto Kalisz. Uczestnicy gry terenowej wykazali się sporą wiedzą na temat życia i działalności prezydenta Stanisława Wojciechowskiego a dwoje z nich – Amelia i Leon Krzywda –  otrzymało dodatkowe punkty, ponieważ odwiedzali poszczególne miejsca, wskazane w regulaminie gry, w strojach z okresu międzywojennego.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się również zwiedzanie zabytkowego budynku rektoratu. Odwiedzający wysłuchali wykładów dr. Marcina Mikołajczyka na temat patrona uczelni, spotkali się z władzami Uniwersytetu Kaliskiego, a także zachwycali się pokazem tańca – walca angielskiego w wykonaniu Wiktorii Rajnert – uczennicy  II Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu i Pawła Jędraszka, studenta pierwszego roku kierunku lekarskiego. W rolę prezydenta Stanisława Wojciechowskiego tradycyjnie wcielił się  dr Andrzej Mrowiec, prof. Uniwersytetu Kaliskiego, a przewodnikiem po rektoracie był rzecznik prasowy uczelni – Jakub Banasiak.

W sobotnie popołudnie pracownicy i studenci Uniwersytetu Kaliskiego spotkali się na wyjątkowym koncercie, który połączył repertuar barokowy, sakralny i operowy z autorskimi utworami Marcina Owczarka. Artysta to kaliszanin dysponujący głosem mezosopranowym (kontratenor), który ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest również kompozytorem oraz autorem tekstów własnych utworów o charakterze rozrywkowym, łączących elementy różnych stylów muzycznych. Jego rzadki typ głosu – męski w skali mezzosopranu – stanowi wyjątkowe
zjawisko wśród współczesnych śpiewaków.

Święto uczelni było okazją nie tylko do upamiętnienia prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, lecz także do integracji uczelni z mieszkańcami miasta i prezentacji potencjału naukowego Uniwersytetu Kaliskiego. Wydarzenia przyciągnęły wielu kaliszan, którzy mogli przekonać się, jak różnorodna i praktyczna jest oferta uczelni.