9 maja w popularnym programie ,,Alarm”, emitowanym w TVP1 gościli wykładowcy, doktoranci i studenci Uniwersytetu Kaliskiego, którzy wzięli udział w pionierskich badaniach związanych z przeprowadzeniem śledztwa powybuchowego. Więcej o wydarzeniu w:
Miesiąc: maj 2024
Zaproszenie – Konferencja Naukowa „Prawna problematyka współpracy zagranicznej miast partnerskich na przykładzie Kalisza”
W dniu 10 czerwca 2024 r. odbędzie I Konferencja Naukowa „Prawna problematyka współpracy zagranicznej miast partnerskich na przykładzie Kalisza”. Konferencja rozpocznie się o godz. 11.00 w siedzibie Instytutu Inżynierii Mechanicznej UK. Wydarzenie wpisuje się w obchody Święta Miasta Kalisza i jest efektem współpracy Instytutu Nauk Prawnych UK z władzami samorządowymi Kalisza.
Serdecznie zapraszamy
Program Konferencji, rozpoczęcie godz. 11.00
Otwarcie Konferencji i powitanie zaproszonych Gości
Słowo wstępne: JM Rektor Uniwersytetu Kaliskiego Prof. dr hab. Andrzej Wojtyła
Prof. UK dr hab. Ewa Szewczyk Dyrektor Instytutu Nauk Prawnych UK
Panel I 11.15 – 12.00
Przewodnicząca: Prof. UK dr hab. Ewa Szewczyk
Prof. dr hab. Tadeusz Gadkowski, Instytut Nauk Prawnych Uniwersytetu Kaliskiego
Prawnomiędzynarodowe podstawy współpracy zagranicznej miast partnerskich
Prof. dr hab. Marek Szewczyk, Instytut Nauk Prawnych Uniwersytetu Kaliskiego
Problematyka współpracy zagranicznej miast partnerskich w prawie krajowym
12.00 –12.15 Dyskusja
12.15 – 12.30 Przerwa kawowa
Panel II 12.30 – 13.00
Przewodnicząca: Dr Samanta Kowalska
Mgr Tadeusz Skarżyński, Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych Uniwersytetu Kaliskiego
Historyczne tradycje współpracy zagranicznej Kalisza
Mgr Iwona Cieślak, Naczelnik, Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza
Współpraca zagraniczna Kalisza z miastami partnerskimi – stan obecny i perspektywy rozwoju
13.00 – 13.15 Dyskusja i podsumowanie Konferencji
Komitet Naukowy
Prof. dr hab. Tadeusz Gadkowski
Prof. UK dr hab. Ewa Szewczyk
Prof. dr hab. Marek Szewczyk
Komitet Organizacyjny
Dr Samanta Kowalska
Mgr Klaudia Suchecka
Erasmus+ Days w Uniwersytecie Kaliskim
Czym jest projekt Erasmus+? Jakie są możliwości wyjazdów (na studia/praktyki/mobilności krótkoterminowe – Blended Intensive Programme)? Jakie jest dofinansowanie? Gdzie można odbyć mobilność zagraniczną? Czy warto? Na te i wiele innych pytań pracownicy Biura Współpracy z Zagranicą mogli odpowiedzieć studentom Uniwersytetu Kaliskiego podczas spotkań Erasmus+ Day, które odbyły się 27 i 28 maja 2024 roku.
Pracownicy BWZ wraz z pomocą koordynatorów wydziałowych, studentów, którzy wzięli udział w programie Erasmus+ oraz studentów zagranicznych, którzy obecnie studiują w Uniwersytecie Kaliskim dostarczyli ciekawych informacji oraz zachęcali studentów i pracowników Uniwersytetu Kaliskiego do jeszcze większej aktywności w korzystaniu z wyjazdów zagranicznych oraz wymiany doświadczeń z pobytów w zagranicznych uczelniach partnerskich.
Erasmus+ to najbardziej popularny i efektywny program unijny wspierający umiędzynarodowienie uczelni. W semestrze letnim roku akademickiego 2023/2024 gościmy 41 studentów zagranicznych, natomiast na wyjazd w ramach programu Erasmus+ zdecydowało się już 27 studentów Uniwersytetu Kaliskiego.
Dziękujemy za udział w spotkaniach i życzymy niezapomnianych wspomnień związanych z programem Erasmus+.
Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności – Weź udział!
Wielkimi krokami zbliża się Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności organizowany przez FAO/WHO.
(WORLD FOOD SAFETY DAY – 7 JUNE 2024)
Z okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności nadeszło pięć wezwań do działania:
- Zapewnienie bezpieczeństwa żywności – rządy muszą zapewnić wszystkim bezpieczną i pożywną żywność
- Bezpieczniejsze rolnictwo i producenci żywności muszą przyjąć dobre praktyki
- Dbaj o bezpieczeństwo – podmioty gospodarcze muszą zapewnić bezpieczeństwo żywności
- Dowiedz się, co jest bezpieczne – konsumenci muszą dowiedzieć się o bezpiecznej i zdrowej żywności
- Połączmy siły na rzecz bezpieczeństwa żywności – pracujmy razem na rzecz bezpiecznej żywności i dobrego zdrowia!
Zachęcamy do włączenia się do tych obchodów.
Studenci Wydziału Nauk Społecznych z wizytą studyjną w Sejmie i KPRM
W dniach 22-23.05.2024 r. studenci Koła Naukowego BRD z Wydziału Nauk Społecznych wraz z opiekunami uczestniczyli w podróży edukacyjnej do Warszawy. Po organizacji w kwietniu br. Ogólnopolskiej Konferencji Kół Naukowych, tym razem studenci KN BRD w ramach wyjazdu edukacyjnego mieli okazję zwiedzać najważniejsze w Polsce instytucje władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz ich siedziby. Zamierzeniem (celem) tej wyprawy edukacyjnej było zatem poznanie zarówno kluczowych podmiotów z perspektywy działalności państwa, zarządzania państwem, jak i ich konstytucyjnej roli i realizowanych zadań. W czasie tych wizyt studyjnych w teoretycznym poznaniu dla studentów ważne było uczestnictwo w zaplanowanych wykładach i pokazach.
W pierwszym dniu wyjazdu studenci zostali zaproszeni przez poseł ziemi kaliskiej Panią Karolinę Pawliczak do Sejmu RP podczas parlamentarnej sesji poświęconej szeroko rozumianym zagadnieniom bezpieczeństwa państwa. Tematyka majowej sesji parlamentu poświęcona bezpieczeństwu państwa z pewnością jest adekwatna do kierunku studiów bezpieczeństwa wewnętrznego. Na pewno jest ciekawym i praktycznym uzupełnieniem treści kształcenia na studiach. Nie ulega wątpliwości, że na żywo uczestniczenie przez studentów w polskim parlamencie podczas debaty poświęconej tej tematyce stanowi (teoretyczny i praktyczny) przedmiot poznania i jest uzupełnieniem treści kształcenia podstawy programowej. Dla studentów wydarzenie to było też konfrontacją teorii i praktyki legislacyjnej, możliwością poznania „na żywo” języka i klimatu debaty parlamentarnej, miejscem na zrozumienie roli i istoty demokracji parlamentarnej czy ogólniej – parlamentaryzmu w życiu świadomego obywatela.
Warto podkreślić i zauważyć, że prowadzący obrady Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty powitał znajdujących się na galerii sali sejmowej studentów Wydziału Nauk Społecznych mówiąc, „chciałem serdecznie powitać studentów i studentki z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Kaliskiego i Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie, lepiej nie mogliście trafić, witam serdecznie”. To miłe powitanie w Sejmie RP było ciepło odebrane przez studentów.
Zwiedzanie i wysłuchanie w Sejmie wykładów o historii polskiego parlamentaryzmu zakończyło się zaproszeniem studentów na obiad do restauracji poselskiej.
Studenci w drugim dniu m. innymi zwiedzali Kancelarię Premiera Rady Ministrów. Uczestniczyli w wykładzie z historii funkcjonowania władzy wykonawczej (rządu) oraz historii rozbudowy zespołu budynków, gdzie funkcjonuje rząd RP w Warszawie przy Alejach Ujazdowskich 1/3.
Ponadto studenci zwiedzali Łazienki Królewskie, w tym amfiteatr, oranżerie, Pałac Myślewicki oraz liczne wolnostojące rzeźby.
Studenci Koła Naukowego BRD i opiekunowie wyrażają podziękowanie władzom uczelni i Pani Dziekan WNS dr B. Wenerskiej, prof. Uniwersytetu Kaliskiego za umożliwienie studentom Koła Naukowego BRD wyjazdu edukacyjnego i możliwości bezpośredniego poznania wspomnianych ważnych instytucji władzy ustawodawczej i wykonawczej.
Inauguracja działalności konsorcjum naukowego z udziałem Uniwersytetu Kaliskiego
Konsorcjum naukowe z udziałem naukowców Uniwersytetu Kaliskiego zainaugurowało w miniony piątek swoją działalność. W ciągu najbliższych 6 lat konsorcjum zbada wiele polskich rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem wielochorobowości.
Projekt pod nazwą ,, Biomedyczne i socjoekonomiczne uwarunkowania oraz konsekwencje zdrowotne i społeczno-ekonomiczne wielochorobowości w Polsce. Diagnoza epidemiologiczna, analiza wieloletnich trendów, propozycja programów interwencyjnych” będzie realizowany w latach 2024 -2030 na reprezentatywnej grupie ludności Polski w przedziale wiekowym ponad 25 lat. Na jego realizację badań konsorcjum otrzymało od Agencji Badań Medycznych ponad 20 mln zł.
– Unikalną w skali świata cechą Projektu jest to, że realizowany będzie w oparciu o badania całych rodzin czyli mieszkańców Polski żyjących w tych podstawowych jednostkach życia społecznego – przyznaje rektor Uniwersytetu Kaliskiego, prof. Andrzej Wojtyła. – Jest to związane z funkcjonowaniem w strukturach Uniwersytetu Kaliskiego Światowego Instytutu Zdrowia Rodziny, który zajmuje się problemami zdrowia rodzin. Nigdzie na świecie nie zbadano także wielochorobowości mieszkańców, czyli występowania u poszczególnych ludzi jednocześnie dwóch i więcej chorób. Doceniła to Agencja Badań Medycznych, która przyznała fundusze w wysokości ponad 21 mln złotych na realizację Programu.
Projekt realizowany jest przez trzy uczelnie wyższe – Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Kaliski (zwłaszcza Światowy Instytut Zdrowia Rodziny) oraz Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Program został najwyżej oceniony z ponad 50 wniosków zgłoszonych przez Uczelnie Medyczne w Polsce do konkursu ogłoszonego przez Agencję Badań Medycznych. Na liście rankingowej znalazł się wyżej niż programy innych uniwersytetów medycznych, ale również narodowych instytutów.
– Nigdzie na świecie nie realizowano jeszcze programu obejmującego wielochorobowość populacji w oparciu o warunki życia i bytowania w całych rodzinach – dodaje prof. Wojtyła. – Na tym polega jego unikalność w skali światowej. Program nawiązuje do realizowanego w Polsce w latach 2002–2006 programu pod nazwą „ Wielośrodkowe ogólnopolskie badanie stanu zdrowia ludnści (WOBASZ) finansowany przez Bank Światowy oraz światowego programu WHO pod nazwą CINDI (Countrywide Integrated Noncommunicable Diseases Intervention) realizowanego w Polsce w latach 2001-2011.
Prof. Żukiewicz Sobczak w Radzie ds. innowacyjności
Prof. Wioletta Żukiewicz – Sobczak została powołana do Rady ds. innowacji w szkolnictwie wyższym i nauce, powołanej przez ministra – Dariusza Wieczorka.
Stosowne zarządzenie ministra nauki ukazało się w dzienniku urzędowym. Radę ds. innowacji w szkolnictwie wyższym i nauce, tworzy 12 profesorów, o niekwestionowanym dorobku.
Do jej zadań należy: identyfikacja i analiza problemów w zakresie polityki innowacyjności w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki, przegląd i analiza rozwiązań organizacyjno – prawnych w tym zakresie, opracowywanie założeń o charakterze systemowym w zakresie polityki innowacyjności i proponowanie podstawowych kierunków działań ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki. Rada ma również konsultować założenia związane z innowacyjnością z podmiotami zewnętrznymi, promować działania, podejmowane przez ministra w zakresie rozwoju innowacji i obszarze szkolnictwa wyższego i nauki, a także wykonywać zadania zlecone przez ministra.
– To kolejna dobra wiadomość dla naszej uczelni – powiedział rektor Uniwersytetu Kaliskiego, prof. Andrzej Wojtyła. – Nasi naukowcy mają bardzo dobrą opinię w świecie nauki, co potwierdza nominacja prof. Wioletty Żukiewicz – Sobczak.
Zarządzanie stresem – Relacja ze szkolenia
Studenci Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Medycznego i Nauk o Zdrowiu uczestniczyli w 8 godzinnym szkoleniu pt. “Zarządzanie stresem“.
W części teoretycznej uczestnicy zgłębili takie zagadnienia jak:
- biologia stresu i jego wpływ na organizm ,
- stresory i ich podział ,
- fazy stresu i reakcje stresowe ,
- rodzaje stresu ,
- zarządzanie stresem, a osobowość i temperament ,
- zapobieganie stresowi i radzenie sobie z jego skutkami.
Niezwykle ciekawym elementem szkolenia była jego część praktyczna podczas ,której uczestnicy poznali wybrane techniki oddychania, jogi, medytacji, działania akupresury, relaksacji Jakobsona oraz zapoznali się z zasadami treningu autogennego Schultza.
Zajęcia poprowadził szkoleniowiec, fizjoterapeuta Przemysła Caruk – Akademia Ciała i Umysłu.
Organizatorem szkolenia była mgr Małgorzata Spychalska -dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości.
Uczestnikom gratulujemy ukończenia szkolenia i zdobycia cennej wiedzy!
Naukowcy Uniwersytetu Kaliskiego na konferencji w Belwederze
O rosnącym problemie spożycia alkoholu w Polsce, mówił w Belwederze prof. Andrzej Wojtyła, rektor Uniwersytetu Kaliskiego oraz naukowcy: prof. Witold Zatoński i dr Kinga Janik Koncewicz, podczas posiedzenia Rady ds. Ochrony Zdrowia. Rada zdecydowała, że kolejne, wyjazdowe posiedzenie, zorganizuje na Uniwersytecie Kaliskim.
Rada ds. Ochrony Zdrowia działa przy Narodowej Radzie Rozwoju. W środowym posiedzeniu, które zatytułowano „Alkohol – rosnący problem zdrowia publicznego. Co zrobić, aby to zmienić?”, uczestniczyli m. in. wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, prof. Janusz Heitzman z Komitetu Zdrowia Publicznego PAN, czy prof. Jarosław Pinkas, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego. W tym gronie swoje badania naukowe zaprezentowali m. in. naukowcy Uniwersytetu Kaliskiego – rektor, prof. Andrzej Wojtyła (,,Osłabienie polityki zdrowia publicznego wobec alkoholu”) prof. Witold Zatoński (,,Populacyjna ekspozycja na alkohol w Polsce”) i dr Kinga Janik – Koncewicz (,,Narastająca epidemia alkoholowej marskości wątroby w Polsce”).
Podczas dyskusji podkreślono, że nadmierne spożycie alkoholu jest istotnym problemem zdrowia publicznego. Konsumpcja alkoholu przekłada się na wiele niekorzystnych aspektów zdrowotnych, skutkuje także wzrostem przestępczości, liczby wypadków drogowych czy ryzykiem niepowodzeń w życiu społeczno–zawodowym.
Zdaniem ekspertów niezbędne jest pilne wprowadzenie nowych rozwiązań zaradczych. które będą prowadzić do ograniczenia zdrowotnych następstw alkoholu. W tym celu należy m.in. znowelizować ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Na liście postulatów znajdują się rozwiązania z zakresu polityki fiskalnej (w tym wzrost akcyzy) oraz wprowadzenie ograniczeń w dostępie do produktów alkoholowych, np. poprzez ograniczenie punktów sprzedaży i wprowadzenie zakazu handlu alkoholem w określonych godzinach.
Ważnym elementem polityki zdrowia publicznego jest wdrożenie i finansowanie skutecznych kampanii edukacyjnych. Ponadto specjaliści opowiadają się za wprowadzeniem całkowitego zakazu reklamy alkoholu we wszystkich przestrzeniach publicznych, w tym w Internecie.
Rada zaplanowała, że jej kolejne, wyjazdowe posiedzenie, odbędzie się na Uniwersytecie Kaliskim, jesienią br. przy okazji Światowej Konferencji Zdrowia Rodziny.
STAFF WEEK W BOŚNI I HERCEGOWINIE
Uprzejmie informujemy, że nasza uczelnia partnerska w Bośni i Hercegowinie, International Burch University, organizuje Erasmus+ Staff Week w dniach 17-21 czerwca 2024 roku.
To wyjątkowa okazja dla pracowników do nawiązania międzynarodowych kontaktów, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk oraz rozwoju zawodowego w międzynarodowym środowisku.
Zgodnie z przesłaną informacją, wydarzenie będzie koncentrowało się na:
1) Internationalization: Discuss strategies for enhancing international educational experiences, Erasmus + program, and student services.
2) Scientific Research Workshop: Explore cutting-edge developments and share your insights with peers at International Burch University.
3) Conference: REFORM MEASURES AND GREEN TRANSITION IN DEVELOPING ECONOMIES – 20-21 June (https://www.ibu.edu.ba/icesos)
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do udziału.
Możemy dofinansować mobilność dla 2 pracowników Uniwersytetu Kaliskiego.
Więcej informacji: emina.mekic@ibu.edu.ba, international.box@ibu.edu.ba
Formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe1mBcVj8Kxy_j2K8KhpLu-AuBD-SIhwnOhOBhcWsvK36VfPQ/viewform
Zapraszamy